خرید نایلون گلخانه

نایلون عریض گلخانه

یکی از بخش‌ های سودآور در کشاورزی، تولید گیاهان خارج از فصل می‌ باشد. این گیاهان می‌ توانند شامل گیاهان زینتی و آپارتمانی یا از نوع سبزیجات و صیفی جات مصرفی باشند. این گیاهان برای رشد و بهره‌وری نیاز به شرایط خاصی مانند نور، دما و رطوبت دارند. همچنین این گیاهان باید در برابر عوامل طبیعی خسارت مثل یخبندان، طوفان و … در امان بمانند.
برای ایجاد این شرایط ایده آل باید از یک پوشش حفاظتی مناسب گلخانه استفاده شود که با توجه به شرایط اقلیمی و نوع محصول متفاوت خواهد بود. پلاستیک یا همان نایلون گلخانه‌ ای در واقع سازگارترین و به صرفه‌ ترین پوشش برای هر نوع شرایط آب و هوایی و محصول می‌ باشد. در ادامه به نکاتی مهم در مورد خرید نایلون گلخانه اشاره خواهیم داشت.

چرا باید از پوشش پلاستیکی برای گلخانه استفاده کرد؟

در گذشته گلخانه‌ ها شیشه‌ ای بودند. اما به مرور زمان این گلخانه‌ ها به دلیل معایبی که داشتند، به تدریج جای خود را به گلخانه‌ های نایلونی دادند. یکی از مهم‌ ترین معایب گلخانه‌ های شیشه‌ ای، هزینه زیاد آنها می‌ باشد. دقت داشته باشید که هزینه سوخت در این نوع گلخانه‌ ها به مراتب بیشتر از گلخانه‌ های نایلونی می‌ باشد. یعنی برای گرم نگه داشتن فضای داخلی گلخانه به مقدار سوخت قابل توجهی نیاز می‌ باشد.
از معایب دیگر گلخانه‌ های شیشه ای می‌ توان به شکنندگی و مقاومت پایین آن در برابر عوامل طبیعی مثل برف و باران‌ های شدید اشاره داشت.
در حال حاضر نایلون‌ های گلخانه ای جزء محبوب‌ ترین نوع پوشش برای گلخانه‌ ها به شمار می‌ روند. نایلون‌ های گلخانه‌ ای می‌ توانند از جنس پلی استر، پلی اتیلن، پلی فلوئورید وینیل (P.V.F) یا پلی کلرید وینیل (P.V.C) باشد. بیشترین میزان تولید به پلی اتیلن ترکیب شده به ماده مقاوم کننده در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) اختصاص داده شده است؛ زیرا این کار به صورت چشمگیری طول عمر نایلون را افزایش می‌ دهد (چیزی در حدود 3 سال).
برای به کارگیری نایلون‌ های گلخانه نیازی به اسکلت‌ های سنگین جهت نگهداری نمی‌ باشد. همچنین مصرف سوخت برای گرم نگه داشتن در این گلخانه‌ ها در مقایسه با گلخانه‌ های شیشه‌ ای به مراتب پایین‌ تر می‌ باشد. به همین دلیل نایلون‌ های گلخانه‌ ای از به صرفه‌ ترین پوشش‌ های گلخانه‌ ای به حساب می‌ آیند.

خرید نایلون‌ های گلخانه‌ با ویژگی‌ های خاص

گاهی افزودنی‌ های خاصی با توجه به نیاز مشتری به نایلون کشاورزی یا همان گلخانه‌ ای اضافه می‌ شود. این افزودنی‌ ها می‌ تواند برای تنظیم دما (IR)، ضد شبنم (Anti Fog)، اشعه ماوراء بنفش (UV) و … به فیلم‌ های تولید اضافه شود. در ادامه به مهمترین افزودنی‌ های نایلون کشاورزی که باید در زمان خرید نایلون گلخانه به آنها توجه داشته باشید، می‌ پردازیم.

افزودنی ضد اشعه ماوراء بنفش (UV)

ترکیب و اضافه این ماده افزودنی به پوشش‌ های نایلونی گلخانه موجب افزایش طول عمر و دوام نایلون و همچنین حفاظت از محصولات در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌ شود. یعنی از این نایلون‌ ها می‌ توان حدود 3 سال استفاده نمود. در نتیجه این کار هم می‌ تواند کیفیت محصول را افزایش دهد و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

افزودنی مادون قرمز (IR)

افزودن مواد IR به نایلون‌ های گلخانه‌ ای مزایای زیاد دارد. از جمله مزایای آن می‌ توان به حفظ گرما و تنظیم دمای گلخانه در شب، حفظ محصولات در برابر تشعشعات مضر خورشید در زمان‌ هایی که نور آفتاب گرم و شدید است، اشاره داشت.
دقت داشته باشید که اشعه خورشید در طول روز موجب افزایش دمای هوای داخل گلخانه می‌ شود. سپس در طول شب دمای هوای داخل گلخانه کاهش می‌ یابد. فیلم‌ های حرارتی خاص با استفاده از افزودنی (IR) قادر به جذب اشعه مادون قرمز می‌ باشند و باعث کاهش از دست رفتن گرما می‌ شوند. این فیلم‌ ها با نام پوشش‌ های حرارتی نیز شناخته می‌ شوند.

افزودنی ضد مه (Anti Fog)

فرآیند فتوسنتز گیاهان موجب تشکیل قطرات آبی در سطح داخلی فیلم‌ ها می‌ شود که چندین اثر مخرب و منفی دارد. یکی از معایب این مسئله کاهش 30% دریافت نور توسط گیاهان می‌‌‌ باشد که به صورت چشمگیری باعث کم شدن محصولات می‌ شود.
در صورت چکیدن قطرات شبنم روی گیاهان، احتمال بیماری‌ های مختلف را افزایش می‌ دهد. دقت داشته باشید که قطرات شبنم مانند یک ذره بین عمل کرده و موجب سوختگی برگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ها می‌ شوند. به همین دلیل افزودن خاصیت ضد مه به نایلون عریض گلخانه‌‌‌ ای توصیه می‌ شود.

افزودنی ضد باکتری (AB)

افزودن ماده ضد باکتری به پلاستیک مانع ورود پرتوهای لازم برای رشد باکتری های مضر به داخل گلخانه می شود. به همین دلیل برای جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری‌ ها بهتر است از این ماده افزودنی در نایلون‌ های گلخانه‌ ای استفاده شود.

افزودنی اتیل وینیل استات (EVA)

با افزودن ماده اتیل وینیل استات به نایلون گلخانه‌ می‌ توانید خاصیت کشسانی آن را افزایش دهید. به کمک این ماده، نایلون در فصل‌ های گرم سال دچار انبساط شده و به حالت اولیه خود بر می‌ گردد. یعنی پلاستیک‌ های دارای اتیل وینیل استات شکل اصلی خود را همیشه حفظ می‌ کند.

جمع بندی

در این مقاله به ویژگی‌ های خاص نایلون‌ گلخانه ای پرداختیم. برای خرید نایلون گلخانه‌ ای باکیفیت حتما باید به موارد ذکر شده دقت کافی داشته باشید، چرا که بی توجهی به آنها می‌ تواند سبب بروز خسارت‌ های سنگین و غیر قابل جبرانی شود.

سوالات متداول
1. نایلون‌ های گلخانه‌ ای در چه رنگبندی تولید و ارائه می‌ شوند؟
در نایلون‌‌ های گلخانه ای محدودیت رنگی وجود ندارد. یعنی شما می‌ توانید بسته به نیاز و سلیقه خود هر رنگی را برای نایلون های گلخانه خود سفارش دهید. فقط توجه داشته باشید که برای رنگی کردن نایلون گلخانه‌ ای از مواد افزودنی به نام مستربچ استفاده می‌ شود که این مسئله باعث افزایش قیمت نایلون می‌ شود. این را هم در نظر داشته باشید که نایلون‌ های رنگی به طرز چشمگیری می‌ توانند ضرر نور خورشید را کاهش دهند.
2. آیا می‌ توان نایلون‌ های گلخانه‌ را انبار کرد؟
خیر؛ نایلون‌های گلخانه‌ به دلیل داشتن مواد UV قابل انبار کردن نیستند. یعنی در صورت انبار کردن نایلون‌ های گلخانه، به مرور زمان خراب می‌ شوند. هر نایلون گلخانه‌ ای دارای تاریخ انقضای مشخصی می‌ باشد و فرقی نمی‌ کند که شما در آن مدت زمان از نایلون استفاده می‌ کنید یا آن را انبار می‌ کنید. بعد از گذشت تاریخ انقضا نایلون خراب می‌ شود.
3. قیمت نایلون‌ های گلخانه‌ ای چگونه محاسبه می‌ شود؟
قیمت نایلون‌ های گلخانه‌ بسته به مواد افزودنی، کیفیت، ضخامت و عرض آن متفاوت می‌ باشد.
4. طول عمر نایلون های گلخانه‌ چقدر می‌ باشد؟
نایلون‌ های گلخانه‌ بسته به کیفیت و مواد افزودنی بین 3 تا 5 سال طول عمر مفید دارند.
5. نایلون کشاورزی و نایلون گلخانه‌ با یکدیگر تفاوت دارند؟
خیر؛ این دو با یکدیگر تفاوتی ندارند. در واقع هر دوی آنها یک محصول می‌ باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *