معرفی فیلم شرینک و انواع آن

نایلون شیرینگ

فیلم شرینک که در بازار به نایلون شرینک و یا نایلون شیرینگ نیز شناخته می‌ شود، از محصولات پرکاربردی است که در زمینه بسته بندی محصولات استفاده می‌ شود. استفاده از فیلم شرینک موجب می‌ شود که محصولات با ایمنی مناسبی از کارخانه به دست مشتری برسند. به طور کل در بازار سه نوع فیلم شرینک وجود دارد که در این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

فیلم شرینک و نحوه عملکرد آن در بسته بندی

فیلم شرینک نوعی پوشش پلاستیکی است که در صنعت برای بسته بندی محصولات مختلف استفاده می‌ شود. فیلم‌ های شرینک دارای ظاهر شفافی هستند و برای پک کردن محصولات با استفاده از آنها نیاز به دستگاه خاصی وجود دارد که به آن دستگاه شرینک پک گفته می‌ شود. برای پک کردن محصولات با استفاده از نایلون شرینک، در ابتدا یک لایه از نایلون را با ابعاد مناسب برای کالا برش می‌ دهند و به دور محصول می‌ پیچند. پس از آن کالای پک شده به همراه نایلون را از تونل حرارتی دستگاه عبور می‌ دهند و در نهایت عملیات خنک‌ کاری را بر روی نایلون انجام می‌ دهند تا نایلون منقبض شده و به مانند یک غلاف دور تا دور کالا پیچیده شود. خوب است بدانید که برای بسته بندی کالا با استفاده از فیلم شرینک سه راه وجود دارد که این سه راه عبارت هستند از:

  1. فیلم از وسط تا شده و سپس با استفاده از یک رول به دور کالا پیچیده می‌ شود. در نهایت از سه جهت دیگر به فیلم حرارت داده می‌ شود تا با استفاده از گرما مهر و موم شود.
  2.  برای پیچیدن فیلم شرینک دور تا دور کالا از یک غلطک استفاده می‌ شود و سپس با اعمال گرما؛ نایلون به دور محصول می‌ چسبد.
  3.  فیلم‌ های شرینک به صورت کیسه‌ های پلاستیکی تولید می‌ شوند و پس از وارد کردن کالا به درون این کیسه‌ ها، با استفاده از حرارت موجب چسبیدن این کیسه‌ ها به دور تا دور کالا می‌ شوند.

02155583153

انواع فیلم شرینک و ویژگی‌ های آنها

سه نوع مختلف از فیلم شرینک در بازار وجود دارد که این سه نوع عبارت هستند از پلی اتیلن (PE)، پلی وینیل کلرید (PVC)، پلی الیفین (POF). هر سه این انواع مختلف دارای ویژگی‌ های متفاوتی هستند و با توجه به ویژگی‌ هایشان باید برای بسته بندی محصولاتی خاص از آنها استفاده کرد.

فیلم پلی اتیلن (PE)

پلی اتیلن نوعی پلی الفین و یک تکه مونومر است که با افزودن اتیلن در حین فرآیند پلیمری تشکیل می‌ شود. از فیلم پلی اتیلن در بسته بندی‌ های استرچ و شرینک استفاده می‌ شود و در هر کدام از این بسته بندی‌ ها به صورت متفاوت عمل می‌ کند.
پلی اتیلن دارای فرم‌ های مختلفی از جمله پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)، پلی اتیلن با چگالی خطی کم (LLDPE) و پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است که در بین این فرم‌ های مختلف از فرم LDPE بیشتر برای بسته بندی شرینک استفاده می‌ شود. فرم LDPE دارای نقطه ذوب کم و کشش و استحکام بسیار خوب است و به طور معمول برای بسته‌ بندی مواد غذایی و فرآورده‌ های گوشتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. فرم LLDPE نسبت به فرم قبلی دارای ضخامت بیشتری است ولی شفافیت آن به یک اندازه است. از این فرم در بسته‌ بندی غذاهای یخ‌ زده، غذاهای انبوه، خواربار، کیسه‌ های زباله، چاپ و … استفاده می‌ شود. فرم HDPE دارای وزن کم، سبک، بادوام، ضد آب، ضخیم با توانایی کشش بیشتر نسبت به دیگر فرم‌ ها و قابل بازیافت است. به دلیل این ویژگی‌ ها این فرم گران‌ تر بوده و برای بسته بندی کالاهای سنگین استفاده می‌ شود.

ویژگی‌ های مثبت فیلم پلی اتیلن

فیلم پلی اتیلن دارای استحکام بیشتری نسبت به دو نوع دیگر بوده و به همین دلیل دوام بالاتری دارد. این دسته از فیلم‌ ها دارای چاپ‌ پذیری خوبی هستند و با چاپ طرح بر روی آنها، قدرت آنها دستخوش تغییرات نمی‌ شود.

ویژگی‌ های منفی فیلم پلی اتیلن

نسبت به دیگر فیلم‌ های شرینک، وضوح فیلم پلی اتیلن پایین‌ تر است. همچنین این دسته از فیلم‌ ها انقباض خیلی بالایی ندارند و تنها در حدود 20 درصد جمع می‌ شوند.

فیلم پلی وینیل کلرید (PVC)

فیلم پلی وینیل کلرید که به پی وی سی شیرینگ نیز معروف است، از متداول‌ ترین فیلم‌ ها در بسته بندی شرینک محسوب می‌ شود. این دسته از فیلم‌ های شرینک دارای دوام بسیار خوب بوده و به همین دلیل در بسته بندی لوازم خانگی و پروژه‌ های ساختمانی که بسته بندی‌ های سنگینی محسوب می‌ شوند، از آنها استفاده می‌ شود.

ویژگی‌ های مثبت فیلم پلی وینیل کلرید

دارای ظاهر شفاف و براقی است و به همین دلیل زیباتر از باقی فیلم‌ های شرینک به حساب می‌ آید. در عین سبکی و نازکی مقاومت بالایی در برابر پارگی و سوراخ شدن دارد. از نظر قیمت تمام شده نیز مقرون به صرفه‌ تر از دیگر فیلم‌ های شرینک محسوب می‌ شود.

ویژگی‌ های منفی فیلم پلی وینیل کلرید

به دلیل وجود کلرید در فیلم‌ های پلی وینیل کلرید، در بسته‌ بندی محصولات خوراکی نمی‌ توان از آنها استفاده کرد. گفتنی است در صورتی که می‌ خواهید از این دسته فیلم‌ های شرینک برای بسته‌ بندی محصولات غذایی بهره ببرید، تنها می‌ توانید نایلون را بر روی جعبه محصول بکشید تا با خود غذا در ارتباط نباشد. فیلم پلی وینیل کلرید در هنگام گرم شدن بوی سمی و مضری منتشر می‌ کند که می‌ تواند سلامتی کارکنان را به خطر بیندازد. از این رو از این دسته فیلم‌ ها تنها باید در محیط‌ هایی با تهویه مناسب استفاده کرد. فیلم پلی وینیل کلرید را نباید در معرض دمای بسیار بالا قرار داد زیرا نرم و شکننده می‌ شود و به همین دلیل شرایط نگهداری خاصی را می‌ طلبد.

فیلم پلی الیفین (POF)

فیلم پلی الیفین به دلیل دارا بودن تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، برای بسته‌ بندی مواد غذایی کاربرد دارد و به همین دلیل به طور معمول به جای فیلم پلی وینیل کلرید از آن استفاده می‌ شود. این دسته از فیلم‌ ها دارای وضوح بسیار خوبی هستند و کاربرد خیلی زیادی در صنعت برای بسته بندی محصولات دارند.

ویژگی‌ های مثبت فیلم پلی الیفین

در حین فرآیند حرارت‌ دهی به فیلم پلی الیفین، بوی کمتری از خود ساطع می‌ کند که این مورد می‌ تواند یکی از بهترین ویژگی‌ های فیلم پلی الیفین محسوب شود. این دسته از فیلم‌ ها نسبت به فیلم پلی وینیل کلرید دارای تحمل بیشتری نسبت به دما هستند و به همین دلیل نگهداری در انبار را آسان‌ تر می‌ کنند. فیلم پلی الیفین دارای ویژگی‌ هایی چون وضوح بسیار بالا، دوام عالی، تطبیق‌ پذیری خوب با فرم‌ های نامنظم در بسته بندی، تطبیق‌ پذیری خوب با ماشین‌ آلات بسته بندی، مقاومت بالا در برابر سوراخ شدن، دارا بودن چفت و بست قوی به عنوان بسته بندی و توانایی کوچک شدن سریع و کامل است. همچنین به دلیل این که فیلم پلی الیفین از مواد صد در صد قابل بازیافت ساخته شده است، به محیط زیست نیز ضرر بالایی نمی‌ رساند.

ویژگی‌ های منفی فیلم پلی الیفین

در برخی از موارد در حین بسته‌ بندی با فیلم پلی الیفین، ممکن است نیاز به ایجاد سوراخ‌ هایی بر روی فیلم به دلیل جلوگیری از برآمدگی بر روی آن وجود داشته باشد. این دسته از فیلم‌ ها نسبت به فیلم پلی وینیل کلرید گران‌ تر هستند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر آن شد که انواع مختلف فیلم شرینک و ویژگی‌ های مثبت و منفی آنها ذکر شود تا در هنگام خرید نایلون‌ های بسته بندی، راهنمایی مناسبی برای شما باشد. در بین این سه نوع معرفی شده، هیچ کدام نسبت به دیگری برتری خاصی ندارد و تنها نیاز است با توجه به نوع کاربردی که مد نظر دارید، به خرید یکی از این فیلم‌ های شرینک اقدام کنید. پلی پارس تهران با سابقه طولانی در زمینه فروش انواع فیلم شرینک، نایلون حبابدار، فیلم استرچ و … می‌ تواند در زمینه خرید این نایلون‌ ها مشاور شما باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *