با کاربرد نایلون ها در کشاورزی بیشتر آشنا شوید

نایلون کشاورزی

این روزها نایلون ها علاوه بر صنایع بسته بندی در بسیاری از صنایع دیگر نیز کاربردهای گسترده ای پیدا کرده اند که یکی از رایج ترین آن ها کاربرد در کشاورزی می باشد. در صنعت کشاورزی از نایلون ها استفاده های مختلفی می شود. یکی از رایج ترین این کاربردها که بیشتر ما از آن اطلاع داریم، مصارف گلخانه ای می باشند. در این مطلب قصد داریم شما را با نایلون های کشاورزی بیشتر آشنا کنیم و اطلاعات ارزشمندی را در این مورد ارائه دهیم.

نایلون کشاورزی چه ویژگی هایی دارد؟

نایلون های کشاورزی بر اساس کاربرد دارای ویژگی های مختلفی هستند. برخی از این ویژگی ها بین تمامی نایلون های کشاورزی مشترک بوده، اما برخی از آن ها بسته به کاربرد نایلون متفاوت می باشند. برخی از مهم ترین ویژگی های نایلون های کشاورزی به شرح زیر می باشد:

  • نایلون های کشاورزی اشعه های خورشید را جذب و یا دفع می کنند.
  • نایلون های کشاورزی مقاومت خوبی در برابر سوراخ شدن و یا پاره شدن از خود نشان می دهند.
  • نایلون های کشاورزی با عرض های متفاوتی تولید می شوند و داری انواع یک لایه یا چند لایه می باشند.
  • این نایلون ها دارای خاصیت ضد بخار و رطوبت هستند.
  • از نایلون های کشاورزی به عنوان پوششی برای سقف گلخانه ها استفاده می شود.
  • برای محافظت از نایلون های کشاورزی افزودنی های مختلفی به آن اضافه می شود که مقدار این افزودنی ها بنا به
  • کاربرد نایلون و نیاز مشتری می تواند متفاوت باشد.
  • نایلون های کشاورزی در انواع مات و شفاف ارائه می شوند که مات یا شفاف بودن آن نیز بنا به درخواست مشتری قابل انتخاب می باشد.
  • این نایلون ها از گیاهان و میوه ها در برابر آفات و بیماری ها محافظت می کنند.
  • نایلون های کشاورزی از ریشه گیاه محافظت کرده و آن را تقویت می کنند.

مهم ترین کاربردهای نایلون کشاورزی

همان طور که گفتیم نایلون های کشاورزی دارای کاربردهای مختلفی می باشند که مهم ترین این کاربردها را با هم بررسی می کنیم:

گلخانه ها

گلخانه محیطی است که برای گیاهان شرایطی ایده آل را جهت رشد و نمو فراهم می کند. در واقع گلخانه مانند بخش مراقبت ویژه برای گیاهان است که به کشاورزان این امکان را می دهد که حتی گونه های گیاهی بسیار حساس را در محیطی ایمن و مناسب نگهداری کنند و پرورش دهند.
اصولا سقف گلخانه ها را با نایلون های گلخانه ای می پوشانند تا در حد امکان از اتلاف انرژی جلوگیری شود. مطالعات و اندازه گیری ها نشان داده است که با استفاده از نایلون های گلخانه ای می توان تا 30 درصد بیشتر در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. گذشته از این، استفاده از نایلون های گلخانه ای برای پوشاندن سقف گلخانه، نسبت به پوشش های شیشه ای تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی می کند. پلاستیک های گلخانه ای در برابر دماهای بسیار بالا و بسیار پایین مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و به این راحتی سوراخ و یا پاره نمی شوند. حتی در صورت پاره شدن، این نایلون ها به راحتی قابل نصب هستند و هزینه چندانی بر دوش کشاورزان نمی گذارند.

مالچ کردن

مالچ کردن به معنای پوشاندن زمین با فیلم های پلاستیکی سیاه و یا سفید می باشد که سبب کاهش تبخیر و در نتیجه حفظ رطوبت می شود. مالچ کردن سبب بهبود شرایط دمایی ریشه گیاه شده و از ایجاد تماس بین زمین و گیاه جلوگیری می کند. علاوه بر این، مالچ کردن مانع رشد کردن علف های هرز و رقابت آنها با گیاهان مفید برای جذب آب و مواد مغذی می شود و به این ترتیب در پاکسازی محیط زیست از علف های هرز نیز کاربرد دارد.

سیستم های آبیاری و مخزن های پلاستیکی

کاربرد نایلون های کشاورزی تنها به پوشانندگی محدود نمی شود. از برخی نایلون های کشاورزی در ساخت مخزن های پلاستیکی و سیستم های آبیاری استفاده می شود. این سیستم های آبیاری تا حد زیادی از بخار شدن آب و اتلاف انرژی جلوگیری کرده و علاوه بر ایجاد صرفه اقتصادی برای کشاورزان، سبب صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود.

پوشش دادن تونل ها کوتاه و کم ارتفاع

تونل های کوتاه، فضایی مانند گلخانه ها را برای گیاهان ایجاد می کنند و تنها تفاوتی که با گلخانه ها دارند، میزان ارتفاع آن ها است. مارچوبه، هندوانه و توت فرنگی از جمله محصولاتی هستند که در این تونل ها کشت می شوند. برای پوشاندن این تونل ها نیز مانند گلخانه ها از نایلون های کشاورزی استفاده می شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود و گیاهان در فضای مناسب تری رشد کنند.

کاربرد نایلون های کشاورزی در ساخت سیلو

شاید کمی برایتان عجیب باشد، اما از نایلون های کشاورزی به عنوان سیلو برای نگهداری از محصولاتی مانند یونجه و علوفه حیوانات استفاده می شود. این نایلون ها می توانند از خوراک دام ها در مدت نسبتا طولانی محافظت کنند. همچنین با توجه به این که این نایلون ها به راحتی پاره و یا سوراخ نمی شوند، یک گزینه بسیار مناسب برای جا به جایی آسان خوراک دام ها می باشند.

بحث کیفیت نایلون کشاورزی را جدی بگیرید

متاسفانه بعضی از تولیدکنندگان نایلون های کشاورزی برای صرفه جویی در هزینه، از مواد دسته دو، بازیافتی و نامرغوب برای تولید نایلون های کشاورزی استفاده می کنند. استفاده از مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت در تولید نایلون کشاورزی موجب پاره شدن یا سوراخ شدن زودرس آن شده و عملا خاصیت نایلون را از بین می برد. در خرید این نایلون ها به بحث کیفیت بسیار توجه کنید؛ زیرا خرید و استفاده از یک نایلون بی کیفیت ممکن است خسارات شدیدی را به بار آورد. شما می توانید برای خرید انواع نایلون ها از جمله نایلون های کشاورزی و گلخانه ای بسیار مرغوب و با کیفیت به وبسایت پلی پارس تهران مراجعه کرده و از طریق بخش تماس با ما سفارش خود را ثبت کنید تا محصول مورد نظر در اسرع وقت برایتان ارسال شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *