نایلون حباب‌ دار چگونه ساخته می‌ شود؟

فروش نایلون حبابدار

بدون شک همه شما با نایلون‌ های حباب‌ دار آشنایی دارید. این نوع نایلون‌ ها دارای حباب‌ یا بالشتک‌ های هوا بوده و برای بسته‌ بندی انواع محصولات استفاده می‌ شوند. از این نوع نایلون نه تنها برای بسته‌ بندی، بلکه جهت عایق هوا و حتی درست کردن گلخانه نیز استفاده می‌ کنند. این نوع نایلون دارای انواع مختلفی بوده و هرکدام استفاده‌ های متنوعی هم دارند. اما بدون شک روش تولید متفاوتی هم خواهند داشت. در این مطلب در مورد نحوه تولید نایلون‌ های حباب‌ دار و این که انواع نایلون حباب‌ دار چطور درست می‌ شود بیشتر صحبت می‌ کنیم.

خرید نایلون حبابدار

از مهم‌ ترین ویژگی‌ های نایلون‌ های دو لایه می‌ توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • مقاومت در برابر ضربه
  • مقاومت در برابر ساییدگی
  • جلوگیری از ورود کثیفی و آلودگی
  • عایق حرارتی
  • جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و ذرات معلق
 • دارای شفافیت و درخشندگی
 • جلوگیری از نفوذ نور خورشید

چرا نایلون حبابدار عایق کننده خوبی است؟

انواع نایلون حباب‌ دار

پیش از آنکه بخواهیم در خصوص نحوه تولید نایلون‌ های حباب‌ دار با هم صحبت کنیم؛ بهتر است شما را کمی با انواع آنها آشنا کنیم. این نوع نایلون دارای مدل‌ ها و انواع مختلفی است.

نایلون حباب‌ دار معمولی یا دو بعدی

ساده‌ ترین نوع نایلون حبابدار از نوع دو بعدی یا معمولی است. اشیا کوچک و ظریف را به کمک این نوع نایلون بسته‌ بندی می‌ کنند. به این نوع نایلون ضربه گیر هم می‌ گویند.

نایلون حباب‌ دار سه بعدی

کالاهای بزرگتر و لوکس‌ تر به نوعی از نایلون‌ های حباب‌ دار نیاز دارند که محکم‌ تر بوده و خاصیت ضربه‌ گیری بهتری داشته باشند. بنابراین برای بسته‌ بندی این محصولات مانند یخچال، بخاری، تلویزیون و… از نایلون حباب‌ دار سه بعدی استفاده می‌ کنند.

نایلون دو لایه حباب درشت

حباب‌ های درشت حجم هوای بیشتری در خود جای می‌ دهند. معمولا برای بسته‌ بندی و استفاده به عنوان عایق از نایلون‌ های دولایه‌ ای استفاده می‌ کنند که دارای حباب درشت هستند. حباب‌ های درشت 20 میلی‌ متری و 30 میلی‌ متری هستند.

نایلون سه لایه حباب درشت و حباب ریز

نایلون‌ های حباب ریز سه لایه‌ برای اشیای بسیار حساس، ظریف و گران قیمت استفاده می‌ شود. معمولا تابلوهای عتیقه، لوازم تزئینی گران قیمت و … را به کمک این نوع نایلون بسته‌‌ بندی می‌ کنند. از نوع حباب درشت برای محصولات بزرگتر استفاده می‌ کنند. نایلون‌ های سه لایه نسبت به نایلون‌های دو لایه طول عمر بیشتری دارند و کارایی آن‌ها به نسبت بهتر است.

فرآیند تولید و ساخت نایلون حباب‌ دار

بدون شک در صنعت بسته‌ بندی و حتی استفاده از نایلون‌ ها، نایلون حباب‌ دار بسیار معروف است. این نوع نایلون نه تنها به سادگی تولید می‌ شود؛ بلکه می‌ توان به همان سادگی نیز آن را به کار برد.
اگر بخواهیم به طور خلاصه در خصوص نحوه تولید نایلون‌ های حباب‌ دار بگوییم؛ مواد اولیه‌ ای که لازم است نایلون را با آن تولید کنند را به نسبت های مشخصی با هم ترکیب می‌ کنند. این مواد را به سوی دستگاهی به نام اکسترودر روانه می‌ کنند. مواد به شکل ورقه‌ ای درآمده و به کمک کلند ضخیم می‌ شوند. در نهایت اجازه می‌ دهند تا لایه‌ های ضخیم شده خشک شوند. لایه‌ های خشک شده به کمک خشک کن، ابتدا نوار پیچ می‌ شوند؛ سپس قسمت‌ های اضافی برش خورده و رول شده آماده می‌ شوند.
اما این نوع نایلون دارای انواع مختلفی است. بنابراین هر کدام از آنها روشی برای تولید دارند که کمی با دیگری متفاوت خواهد بود. نایلون‌ حباب‌ دار به دو نوع کلی دو لایه و سه لایه تقسیم می‌ شود.
برای ساخت نایلون حباب‌ دار دولایه از این روش استفاده می‌ کنند:
ابتدا رزین پلی اتیلن را ذوب کرده و به حالت مایع در می‌ آورند. مایع را روی سینی‌ های تخته‌ ای یا هر سطح صاف دیگری ریخته و تا حد مورد نظر خود نازک می‌ کنند. با این روش دو لایه نایلون تولید می‌ شود که به صورت به هم چسبیده‌ هستند. درون این دو لایه مقداری هوا نیز محبوس شده‌ است.
نایلون‌ های دو لایه را دور یک استوانه می‌ پیچند که دارای سوراخ‌هایی با نیروی مکنده است. نایلون که اکنون دارای هوا محبوس شده است به دور این استوانه پیچیده می‌ شود. هوا به درون سوراخ‌ ها کشیده شده و نایلون دو لایه حباب‌ دار تولید می‌ شود.
برای ساخت نایلون حباب‌ دار سه لایه از روش زیر استفاده می‌ کنند:
تمامی این مراحل برای تولید نایلون حباب‌ دار سه لایه نیز اجرا می‌ شود. با این تفاوت که برای لایه سوم، مجدد رزین آب شده و صاف شده را سرد و خشک می‌ کنند و به عنوان یک لایه دیگر به لایه دوم اضافه می‌ کنند. در واقع لایه سوم مانند یک محافظ روی لایه‌های اول و دوم کشیده می‌ شود. بین لایه‌ های دوم و سوم نیز موادی وجود دارد که به چسبیدن بهتر لایه‌ ها به هم کمک می‌ کنند.

آیا نایلون حباب‌ دار را می‌ توان بازیافت کرد؟

اگر چه روند تولید و مراحل ساخت نایلون‌ های حباب‌ دار ظاهرا ساده و بدون مشکل هستند؛ اما اگر به صورت بازیافتی از آنها مجدد استفاده کنند؛ در هزینه‌ های زیادی صرفه جویی می‌ شود.
خوشبختانه نایلون حباب‌ دار قابلیت بازیافت دارد. از راه‌ های زیادی می‌ توان این نایلون را بازیافت کرد. معمولا دکه‌ های مخصوص شهرداری یا افرادی که در کار تهیه و جمع آوری مواد پلاستیکی هستند؛ می‌ توانند این نایلون‌ های استفاده شده را خریداری کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهند.
نه تنها می‌ توانید نایلون‌ های حباب‌ دار درست شده با مواد اولیه تازه خریداری کنید؛ بلکه نوع دیگری از نایلون حبابدار وجود دارد که به آن نایلون حباب دار سبز می‌ گویند؛ می‌ توانید آن‌ را نیز خریداری کنید.
برای تولید این نوع نایلون از 15 درصد پلی اتیلن بازیافتی استفاده شده تا هم تاثیرات نامطلوب پلاستیک بر روی طبیعت کاهش  یابد و هم این که در هزینه‌ های نهایی تولید محصول صرفه‌ جویی شود. این نایلون‌ ها برای این که راحت‌ تر قابل تشخیص باشند؛ به رنگ سبز تولید می‌ شوند. رنگ سبز آنها نشان می‌ دهد که حامی محیط زیست هستند.

نایلون حبابدار سبز

به طور کلی اگر حباب‌ های نایلون حباب دار نترکیده باشد، شما می‌ توانید از این نایلون‌ ها نگهداری کرده و بارها برای عایق و محافظت از اشیاء از آنها استفاده کنید. در واقع نایلون‌ های حباب دار تا زمانی که فرسوده نشوند و حباب‌ های سالمی داشته باشند، قابل استفاده هستند. در صورتی که به مرور زمان این حباب‌‌ ها از بین بروند، باز هم به عنوان عایق مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌ گیرند.

زمانی که نایلون‌ های حباب دار کاملا بی مصرف شوند، بهتر است آنها را تفکیک کرده و برای بازیافت بفرستید. به این صورت آن ها در این چرخه مجددا بازیافت شده و مورد استفاده قرار می‌ گیرند. با این کار می‌‌‌‌‌‌‌‌ توانید از محیط زیست و حیوانات محافظت کنید. به خاطر داشته باشید که این نایلون‌ ها در دسته کیسه‌ های پلاستیکی قرار می‌ گیرند.

سوالات متداول

برای بسته بندی اشیاء کوچک و ظریف از چه نوع نایلون حباب داری می‌ توان استفاده کرد؟

نایلون‌ های حباب دار دو بعدی یا معمولی می‌‌‌‌‌‌ تواند برای بسته بندی اشیاء کوچک و ظریف گزینه ایده آلی به حساب بیاید.

آیا از نایلون‌ های حباب دار سه بعدی می‌ توان برای بسته بندی کالاهای بزرگ و لوکس استفاده کرد؟

از نایلون‌ های حباب دار سه بعدی می‌‌‌‌ توانید برای بسته بندی کالاهای بزرگ و لوکس مانند: یخچال، بخاری، تلویزیون و … نیز استفاده کنید.

نایلون‌ های سه لایه برای بسته بندی چه نوع کالاهایی مناسب است؟

این نایلون‌ ها برای بسته بندی اشیاء ظریف و گران قیمت مانند: تابلوهای عتیقه، لوازم تزئینی و … گزینه مناسبی هستند.

آیا امکان استفاده مجدد از نایلون‌ های حباب دار وجود دارد؟

بله؛ تا زمانی که حباب‌ های نایلون حباب دار به صورت کامل از بین نرفته باشند، می‌ توانید بارها از آنها استفاده کنید.

آیا برای تولید نایلون‌ های حباب دار از پلی اتیلن بازیافتی استفاده می‌ شود؟

بله؛ برای تولید نایلون‌‌ های حباب دار از 15 درصد پلی اتیلن بازیافتی استفاده می‌ شود. این مسئله تاثیرات نامطلوب پلاستیک بر روی طبیعت را به صورت چشمگیری کاهش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *