بسته بندی بطری با نایلون

نایلون وکیوم

برای بسته‌ بندی بطری و سایر محصولات در صنعت از روش‌ های مختلفی استفاده می شود که توسط دستگاه‌ های اتوماتیک صورت می‌ پذیرد. از مهمترین موادی که برای پک کردن محصولات استفاده می‌ شوند، می‌ توان شیشه، پلاستیک و کاغذ را نام برد. برای بسته‌ بندی بطری شیشه ای و پلاستیکی از روش های مختلفی استفاده می‌ شود. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که برای بسته‌ بندی بطری از چه نایلون‌ هایی می‌ توان استفاده کرد، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

 

سلفون بسته بندی

انواع بسته‌ بندی بر‌ اساس کاربرد بسته

فرایند بسته‌ بندی محصولات دارای سه مرحله است که هر کدام از آن‌ ها کاربرد و هدف خاص خود را دارند.

 • اولین مرحله قرار گرفتن محصول درون یک پک یا بسته‌ بندی بدون هیچ واسطه‌ ای می‌ باشد که آن را بسته‌ بندی مصرفی یا اولیه می‌ گویند. این بسته معمولا برای نگهداری محصول و همچنین حفظ آن از آلودگی می‌ باشد.
 • در مرحله دوم بسته دیگری برای محصول ساخته می‌ شود که معمولا در حین خریداری وجود دارد و برای استفاده از محصول آن را باز می‌ کنیم. این بسته‌ ها دارای اطلاعات کامل نوشته شده یا حک شده محصول هستند و برای شناسایی محصول کاربرد دارند.
 • مرحله سوم بسته‌ بندی، قرار گرفتن محصولات در بسته‌ های ثالث می‌ باشد. این مرحله برای آن انجام می‌ شود که محصول را نگهداری و طبقه بندی کنند یا حمل و نقل آن را آسان نمایند.

بسته‌ های پلاستیکی

پلاستیک ها موادی پلیمری هستند که به دو دسته کلی تقسیم می‌ شوند: ترموپلاست‌ ها و ترموست‌ ها.
از ترموپلاست برای بسته‌ بندی محصولاتی مانند روغن‌ ها، نوشابه‌ ها، شامپو‌ها و… استفاده می‌ شود. این بسته‌ ها با گرما و حرارت شکل داده می‌ شوند. مقاومت بسته‌ هایی از جنس ترموپلاست کم می‌ باشد و در اثر گرما دیدن به راحتی و به سرعت تغییر شکل می‌ دهند.
کاربرد ترموست برای بسته‌ بندی محصولاتی مانند داروها می‌ باشد. ترموست‌ ها به دلیل اینکه با حرارت بالا شکل دهی شده‌ اند و فرم گرفته‌ اند، دارای مقاومت و کیفیت بالاتری هستند و دیگر تحت تاثیر گرما تغییر شکل نمی‌ دهند، مگر گرمایی آنقدر زیاد که آنها را بسوزاند.

نایلون بسته‌ بندی

نایلون‌ های بسته‌ بندی انواع مختلفی دارند و در اندازه‌ ها و سایزهای مختلفی تولید می‌ شوند. از نایلون‌ های بسته‌ بندی در بسته‌ بندی مواد و محصولات مختلفی استفاده می‌ شود. از این نایلون‌ ها برای بسته‌ بندی به منظور حمل و نقل راحت و همچنین به منظور عایق کردن محصولات در برابر حرارت و ضربه‌ های فیزیکی استفاده می‌ شود. نایلون‌ های بسته‌ بندی به صورت پاکت یا رول موجود می‌ باشند که می‌ توانند به صورت شفاف، مات، رنگی و طرح‌ دار تولید شوند.

نایلون بسته‌ بندی شیرینگ

این مدل نایلون با حرارت به دور محصول بسته‌ بندی پیچیده می‌ شود و باعث محافظت محصول در برابر گرد و خاک و آسان شدن حمل و نقل آن می‌ شود. نایلون شیرینگ دارای ابعاد و ضخامت‌ های متفاوتی می‌ باشد که از نوع ضخیم آن در بسته‌ بندی پک‌ های آب معدنی، نوشابه، قوطی کنسرو، روغن و از نوع نازک آن برای محافظ کنترل، محصولات پارچه‌ ای و محصولات سبک استفاده می‌ شود. نایلون شیرینگ به صورت تک لایه و چند لایه وجود دارد و هر چه تعداد لایه‌ ها بیشتر باشد، کیفیت آن افزایش پیدا می‌ کند و میزان نفوذ ناپذیری آن بیشتر می‌ شود.

نحوه بسته‌ بندی بطری با نایلون شیرینگ

فرآیند شیرینگ به معنی کوچک یا فشرده شدن است که به کمک دستگاهی مخصوص و نایلون شیرینگ انجام می‌ گیرد. بسته‌ بندی با نایلون شیرینگ برای این انجام می‌ شود که محصولات در کنار هم قرار بگیرند و محکم و جمع و جور شوند تا حمل و نقل و همچنین دسته‌ بندی آنها آسان‌ تر صورت بگیرد. بسته‌ بندی با نایلون شیرینگ آخرین مرحله از بسته‌ بندی می‌ باشد. یعنی برای هر محصول به صورت جداگانه بسته‌ ای ساخته شده است که با نایلون شیرینگ یک بسته‌ بندی بزرگتر برای آن تولید می‌ شود.
دستگاه‌ های مختلفی برای پک کردن محصولات از طریق نایلون شیرینگ موجود می‌ باشد. از جمله آنها می‌ توان به دستگاه شیرینگ تونلی، کابینی و دستگاه شیرینگ پلی اتیلن اشاره کرد. نحوه انجام بسته‌ بندی با دستگاه شیرینگ به این صورت است که نوار نقاله محصولات را به درون کوره مخصوص دستگاه انتقال داده و مقداری کافی نایلون شیرینگ با حرارتی در حدود 160 الی 220 درجه به دور محصولات جمع و کشیده می‌ شود و به آنها می‌ چسبد. بدین ترتیب پک و بسته بندی محکمی برای محصولات درست می‌ شود.

بررسی کاربرد انواع دستگاه شیرینگ

بسته‌ بندی محصولات از طریق نایلون شیرینگ با یکدیگر متفاوت می‌ باشد و این تفاوت را دستگاه بسته بندی نایلون شیرینگ ایجاد می‌ کند. دستگاه شیرینگ در انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

دستگاه شیرینگ کابینی

می‌ توان انواع مختلف نایلون شیرینگ را برای استفاده از این دستگاه به کار برد. این دستگاه برای بسته بندی در محیط خانه و یا کارگاه‌ ها مناسب می‌ باشد. همچنین از آن در رستوران‌ ها و فروشگاه‌ ها برای بسته بندی سریع محصولات غذایی استفاده می‌ شود.

دستگاه شیرینگ تونلی

این مدل دستگاه شیرینگ پیچیده‌ تر می‌ باشد و برای استفاده‌ های صنعتی و کارخانه‌ ها مناسب است. دستگاه شیرینگ تونلی به علت آن که فاقد فک دوخت می‌ باشد، کار بسته بندی را با سرعت بیشتری انجام می‌ دهد.

دستگاه شیرینگ پلی اتیلن

قدرت این دستگاه بسیار بالا می‌ باشد و از آن برای بسته‌ بندی‌ هایی مانند آب معدنی بزرگ، نوشابه خانواده و روغن‌ های 1.5 و 3 لیتری استفاده می‌ شود.

دستگاه شیرینگ کانوایر دار (اتوماتیک)

این دستگاه حرفه‌ ای‌ ترین نوع دستگاه شیرینگ می‌ باشد و از سرعت بسیار خوبی برای بسته بندی برخوردار است. همچنین دستگاه شیرینگ کانوایر دار به صورت اتوماتیک عمل بسته بندی را انجام می‌ دهد و محصولات را به بیرون از دستگاه انتقال می‌ دهد. این دستگاه دارای امکاناتی مانند تنظیم حرارت و سرعت است.

نایلون بسته بندی وکیوم

به علت کاربردهای فراوان نایلون بسته بندی وکیوم، این مدل نایلون یکی از پرفروش‌ ترین لوازم بسته بندی می‌ باشد. این نایلون به صورت شفاف و رنگی موجود می‌ باشد و در ابعاد و اندازه‌ های متنوع و با ضخامت‌ های مختلف در بازار موجود می‌ باشد که می‌ توان از آن برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده نمود. با این روش بسته‌ بندی علاوه بر زیبایی و خوب بودن ظاهر، محصولات با بهداشت بیشتری در بازار توزیع می‌ گردند.

موارد کاربرد نایلون بسته بندی وکیوم

نایلون وکیوم برای بسته بندی و پک کردن محصولات زیادی کاربرد دارد. با توجه به نوع محصول، از وکیوم‌ هایی با ضخامت و ابعاد مختلف برای بسته بندی استفاده می‌ شود. از مهمترین کاربردهای نایلون وکیوم می‌ توان موارد زیر را نام برد:

 • بسته بندی بطری نوشیدنی‌ ها مانند آب معدنی و نوشابه
 • بسته بندی انواع سبزیجات و میوه‌ جات
 • بسته بندی خشکبار
 • بسته بندی انواع مواد غذایی مانند کالباس، خیارشور و …
 • بسته بندی لوازم خانگی و لوازم یدکی ماشین
 • بسته بندی انواع کاشی و سرامیک
 • بسته بندی محصولات صنعت ساختمان‌ سازی مانند شیشه‌ های سکوریت

مزایای بسته بندی با نایلون وکیوم

نایلون‌ های وکیوم بخاطر مزایای خوبی که دارند، بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرند و کاربردهای زیادی دارند. این مزایا عبارتند از:

 • عدم نفوذ آب و رطوبت
 • نفوذ گرد و خاک
 • نفوذ ناپذیری در برابر گرمای خورشید
 • وزن سبک
 • انعطاف پذیری عالی
 • سطح بالای بهداشت محصولات
 • دارای ابعاد و ضخامت های متنوع

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *