نایلون کشاورزی و گلخانه ای

خرید نایلون گلخانه ای ارزان

نایلون کشاورزی نوعی نایلون عریض است که در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این نایلون‌ ها می‌ توانند در انواع مختلف ضخامت و رنگ بندی تولید شوند. یکی از معروف‌ ترین و پرکاربردترین انواع نایلون کشاورزی، نایلون گلخانه‌ ای است. در این مقاله از پلی پارس تهران به معرفی نایلون گلخانه‌ ای و ویژگی‌ های مرتبط به آن پرداخته‌ ایم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

خرید نایلون گلخانه ای

 

نایلون کشاورزی چیست و چه انواعی دارد؟

نایلون کشاورزی همان‌ طور که از نامش پیداست، در بخش کشاورزی برای کشت محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از کاربردهای آن می‌ توان به مسقف کردن گلخانه‌ ها، تولیدی‌ های قارچ و … اشاره کرد. از آن جایی که نایلون‌ های کشاورزی به صورت شفاف تولید می‌ شوند، می‌ توانند نور خورشید را با درصد بالایی به گیاهان برسانند و به خوبی موجب رشد گیاهان شوند. از مزایای استفاده از نایلون کشاورزی می‌ توان به این مورد اشاره کرد که با استفاده از این نایلون‌ ها محصول مورد نظر 2 الی 3 هفته زودتر به بار آمده و می‌ توان با عرضه آن‌ خارج از فصل محصول به سود خوبی دست پیدا کرد. گفتنی است نایلون‌ های کشاورزی به صورت یک لایه تا چند لایه و با عرض 10 سانتی‌ متر تا 12 متر و ضخامت 25 میکرون تا 600 میکرون تولید می‌ شوند. همچنین بر اساس نظر مشتری نایلون کشاورزی می‌ تواند با طیف‌ های رنگی متفاوتی تولید شود.

نایلون کشاورزی دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی آنها پرداخته‌ ایم:

نایلون سیلویی

یکی از انواع مختلف نایلون‌ های کشاورزی، نایلون سیلویی است که به آن نایلون علوفه نیز گفته می‌ شود. از این نایلون برای ذخیره‌ سازی و حفاظت از سیلاژ استفاده می‌ شود و یکی از راه‌ های سریع و سودمند در زمینه ذخیره‌ سازی به شمار می‌ آید.

نایلون مالچ

نایلون‌ های مالچ نایلون‌ هایی هستند که بر روی سطح خاک به عنوان پوشش قرار داده می‌ شوند. امروزه از این نایلون‌ ها بیشتر برای تولید سبزیجات و محصولاتی از این دست استفاده می‌ شود.

نایلون ضدعفونی

از نایلون‌ های ضدعفونی‌ کننده برای محافظت از خاک در مقابل باکتری‌ های مضر و همچنین بیماری‌ ها استفاده می‌ شود.

نایلون گلخانه‌ ای

نایلون گلخانه‌ ای نوعی از نایلون است که با بیس پلی اتیلن ساخته شده و برای بهره وری بیشتر افزودنی‌ های مختلفی به آن اضافه می‌ شود. این افزودنی‌ ها بر اساس نیاز درخواست کننده به نایلون عریض مناسب برای گلخانه اضافه می‌ شود. به طور مثال یکی از پرکاربردترین افزودنی‌ ها افزودنی اشعه ماوراء بنفش است که موجب می‌ شود نایلون گلخانه‌ ای به نایلون یو وی گلخانه‌ ای تبدیل شود.

چه افزودنی‌ هایی به نایلون گلخانه‌ ای اضافه می‌ شود؟

همان‌ طور که پیش‌ تر گفتیم، برای بهره‌ وری بیشتر به نایلون گلخانه‌ ای افزودنی‌ هایی اضافه می‌ شود. این افزودنی‌ ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه این مطلب با آنها آشنا خواهید شد.

افزودنی ضد اشعه فرابنفش

افزودنی ضد اشعه فرابنفش، برای محافظت از گیاهان در برابر اشعه ماورا بنفش مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این افزودنی نایلون گلخانه‌ ای را به نایلون یو وی تبدیل می‌ کند و در کنار محافظت از گیاهان در برابر نور مستقیم آفتاب، طور عمر پلاستیک در برابر نور خورشید را نیز افزایش می‌ دهد. گفتنی است با توجه به میزان تابش خورشید در مناطق مختلف میزان افزودنی اضافه شده در رابطه با فرابنفش باید متفاوت باشد.

افزودنی مادون قرمز

تابش آفتاب در طول روز موجب گرم شدن هوا می‌ شود، در صورتی که در شب این گرما از بین رفته و دمای هوا کاهش پیدا می‌ کند. برای این که گیاهان همیشه در مجاورت یک دمای متعادل قرار بگیرند، از افزودنی مادون قرمز که به افزودنی IR نیز معروف است، برای نایلون گلخانه‌ ای استفاده می‌ شود تا با جذب مادون قرمز در طول روز، میزان دما در طول شب نیز تنظیم شود. یکی دیگر از مزایایی که این افزودنی به نایلون گلخانه‌ ای اضافه می‌ کند، محافظت از حرارت بالای نور خورشید است. در برخی از روزهای گرم سال نور خورشید به شدت تابیده و موجب گرم شدن هوا می‌ شود، به همین دلیل با استفاده از این افزودنی، از تابیدن نور شدید خورشید به گیاهان یا گل‌ های کشت شده محافظت می‌ شود.

افزودنی ضد باکتری

با استفاده از افزودنی ضد باکتری و یا افزودنی AB از ورود پرتوهایی که موجب رشد باکتری در گلخانه می‌ شود، جلوگیری خواهد شد. در نتیجه باکتری در فضای گلخانه تولید نمی‌ شود.

افزودنی اتیلن وینیل استات

افزودنی اتیلن وینیل استات و یا افزودنی EVA موجب افزایش خاصیت کشسانی نایلون گلخانه‌ ای شده و باعث می‌ شود که نایلون در روزهای گرم سال از حالت انبساط خارج شده و به حالت عادی خود برگردد. از افزودنی اتیلن وینیل استات بیشتر برای نایلون‌ های گلخانه‌ ای مورد مصرف در مناطق دارای هوای گرم و به خصوص برای فصل تابستان استفاده می‌ شود.

افزودنی ضد مه

فضای گلخانه فضای بسته‌ ای بوده که همین امر موجب می‌ شود عمل فتوسنتز در داخل گلخانه کند رخ بدهد و به همین دلیل راندمان رشد گیاهان و گل‌ ها را تا حدی کاهش دهد. قطرات شبنم تولید شده در فضای گلخانه به دلیل بسته بودن فضا دیر از بین می‌ روند. از آن جایی که این قطرات شبنم به مانند ذره‌ بین عمل می‌ کنند، می‌ توانند موجب سوختن برگ‌ های گل‌ ها شوند. برای جلوگیری از این کار، افزودنی ضد مه و یا افزودنی Anti Fog به نایلون گلخانه‌ ای اضافه می‌ شود تا از سوختن برگ‌ ها و کاهش سرعت رشد گیاهان جلوگیری شود.

کدام افزودنی برای گلخانه شما مناسب است؟

به جز افزودنی‌ های گفته شده در این مقاله، افزودنی‌ های دیگری نیز وجود دارد که هر کدام می‌ تواند در جهت رشد بهتر محصولات کمک کند. با توجه به این که در چه منطقه و چه آب و هوایی به کشت گیاهان و گل‌ های گلخانه ای مشغول هستید، افزودنی خاصی را برای گلخانه خود نیاز دارید. برای این که بدانید کدام افزودنی برای گلخانه شما مناسب‌ تر است، بهتر است با مهندسان کشاورزی در این زمینه مشورت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *