استفاده از نایلون برای بسته بندی مواد غذایی

فروش نایلون حبابدار

نایلون بسته بندی مواد غذایی (نوعی نایلون شیرینگ) از جمله اقلامی است که بسیاری از ما به صورت روزانه از آن استفاده می کنیم. چه مواد غذایی آماده و نیمه آماده باشد و چه مواد غذایی به صورت نان و خشکبار باشد، کارخانه تولید کننده نیز برای بسته بندی نیاز به استفاده از نایلون با کیفیت دارند تا مواد غذایی مذکور را به صورت بهداشتی به بازار عرضه کنند. در این مقاله از پلی پارس تهران به معرفی انواع سلفون بسته بندی پرداخته‌ ایم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

خرید سلفون

نایلون بسته بندی چیست؟

نایلون‌ های بسته بندی برای مصارف مختلفی در رابطه با بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این نایلون‌ ها می‌ توانند به صورت پاکت و یا رول بوده و همچنین می‌ توانند به صورت شفاف و یا رنگی تولید شوند.  بسته بندی از مواردی است که تمامی کارخانه‌ های تولید مواد غذایی برای بسته بندی محصولات تولیدی خود به نوع با کیفیت آن نیاز دارند تا مواد غذایی تولید شده به صورت کاملا بهداشتی به دست مصرف‌ کنندگان برسد. همچنین این نایلون‌ ها باید به گونه‌ ای باشند که بتوان بر روی آنها نوشته‌ ها و تصاویر مرتبط به توضیح نوع مواد غذایی و همچنین لوگوی برند مورد نظر را با کیفیت خوبی چاپ کرد.
نایلون‌ های بسته بندی مواد غذایی مصارف دیگری به جز برای کارخانه‌ ها نیز دارند. به طور مثال رستوران‌ هایی که غذا به صورت بیرون بر دارند و یا مغازه‌ هایی که مواد غذایی را به صورت کیلویی به فروش می‌ رسانند، برای تحویل مواد غذایی به صورت بهداشتی به دست مشتری نیاز به نایلونی با کیفیت دارند.
خوب است بدانید که به طور معمول برای سلفون بسته بندی محصولات غذایی از لمینت‌ های مختلفی از جملهOPP ، CPP ، BOPP و پلی اتیلن استفاده می‌ کنند. دلیل اصلی استفاده از این مواد به عنوان لمینت برای جلوگیری از برخورد مواد غذایی با چاپ بر روی سلفون است تا مواد غذایی مذکور از نظر بهداشتی دچار مشکلی نشوند. گفتنی است به جز این دلیل، استفاده از لمینت موجب زیباتر شدن و مقاوم‌ تر شدن محصول نیز می‌ شود به طوری که در حین جابجایی در اثر برخورد ضربه، مواد غذایی دچار شکستگی و یا له شدن نمی‌ شوند.

معرفی انواع نایلون بسته بندی مواد غذایی

معمولا برای بسته بندی مواد غذایی از سلفون ترس استفاده می‌ کنند که این سلفون خود دارای 2 نوع مختلف است:

فیلم OPP

از فیلم OPP بیشتر برای تولید ظروف یکبار مصرف استفاده می‌ شود. این نوع از فیلم دارای لمینت با شفافیت بالا و قابلیت چاپ‌ پذیری خوبی است. همچنین به دلیل سطح صاف و یکنواختی که دارد، بیشتر برای تولید ظروف یکبار مصرفی که نیاز به مقاومت بالایی ندارند، استفاده می‌ شود.

فیلم CPP

از فیلم CPP بیشتر برای تولید سلفون بسته بندی مناسب برای مواد غذایی چون پفک، چیپس، ماکارونی، حبوبات، قند و شکر استفاده می‌ شود. البته نوع نایلون بسته بندی تولید شده با استفاده از این فیلم می‌ تواند متفاوت باشد. به طور مثال برای بسته بندی پفک و چیپس از نایلون بسته بندی غیر شفاف استفاده می‌ شود. در صورتی که برای بسته بندی حبوبات از نایلونی استفاده می‌ شود که بخشی از آن شفاف و بخشی غیر شفاف است تا مشتریان بتوانند حبوبات مذکور درون بسته بندی را مشاهده کنند.

اهمیت استفاده از نایلون بسته بندی مواد غذایی با کیفیت

استفاده از نایلون بسته بندی مواد غذایی با کیفیت از چندین نظر دارای اهمیت است که از این بین می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

حساسیت مواد غذایی مختلف به شرایط نگهداری

مواد غذایی تولید شده به طور کل دارای تاریخ انقضای مشخصی هستند و پس از گذشت این تاریخ انقضا مواد غذایی مذکور فاسد می‌ شوند. ولی در برخی از موارد به دلیل بسته بندی نامناسب فاسد شدن زودتر اتفاق می‌ افتد و مواد غذایی زودتر از چیزی که تصور می‌ شود از بین می‌ روند. از این رو سلفون بسته بندی به کار رفته برای بسته بندی مواد غذایی باید از مواردی چون عبور هوا و رطوبت جلوگیری کند تا مواد غذایی دچار مشکلی نشوند. در این صورت است که بسته بندی می‌ تواند جلوی فاسد شدن مواد غذایی را گرفته و طول عمر آن را افزایش دهد.

تنوع بالای مواد غذایی تولید شده

مواد غذایی تولید شده دارای تنوع بسیاری هستند و به دلیل همین تنوع هر کدام از آن‌ ها شرایط متفاوتی را برای بسته بندی می‌ طلبند. به طور مثال نمی‌ توان بسته بندی شکلات را با گوشت و مرغ یکی دانست و از یک نوع سلفون برای بسته بندی آنها استفاده کرد.

تاثیر بسته بندی بر روی سلامت فرد

مواد غذایی با نایلون بسته بندی به صورت مستقیم در تماس هستند. در صورتی که در تولید سلفون بسته بندی نکات بهداشتی رعایت نشود و از مواد اولیه مضر در تولید آنها استفاده شود، ماده غذایی مذکور انواع میکروب و باکتری را به خود جذب می‌ کند. به همین دلیل بسته بندی نامناسب و استفاده از سلفون بسته بندی بی کیفیت می‌ تواند بر روی سلامت فرد تاثیر منفی بگذارد.

امکان مصرف مجدد مواد غذایی

برخی از مواد غذایی تولید شده مانند حبوبات و ماکارونی باید دارای بسته‌‌ بندی خاصی باشند تا بتوان از آن‌ ها به صورت مجدد نیز استفاده کرد. از این رو کیفیت بالای سلفون بسته بندی اهمیت زیادی پیدا می‌‌ کند.

سخن پایانی

نایلون‌ های بسته بندی یکی از مهم‌ ترین مواردی هستند که در رابطه با بسته بندی مواد غذایی باید مورد توجه قرار بگیرند. استفاده از مواد اولیه با کیفیت در تولید این نایلون‌ ها می‌ تواند بهداشت مواد غذایی را از هر نظر حفظ کند. در نتیجه توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حین خرید چنین مواردی برای بسته بندی، لازم است از کیفیت مواد اولیه استفاده شده در تولید آن مطلع باشید. از این رو خرید نایلون بسته بندی مواد غذایی از برندهای معتبر اهمیت پیدا می‌ کند. گفتنی است در زمینه خرید سلفون بسته بندی می‌ توانید به سایت پلی پارس تهران مراجعه کرده و بهترین نایلون بسته بندی مواد غذایی را برای مصارف خود خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *