انواع نایلون و مقایسه قیمت های آن ها

فروش نایلون

نایلون یکی از پراستفاده‌ ترین پلیمرهای جهان است که در صنعت بسته بندی استفاده فراوانی دارد و به عنوان یک دسته بزرگ از گروه محصولات پلاستیکی شناخته می‌ شود. نایلون که به عنوان یکی از پلیمرهای ترکیبی شناخته می‌ شود، مقاومت بالایی در برابر ضربه و مواد شیمیایی دارد و از سوی دیگر انعطاف پذیری آن بسیار بالاست و همین موارد باعث شده‌ اند که در صنعت بسته بندی این محصولات جایگاه خوبی پیدا کنند. نایلون‌ ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها در شرایط مختلف کاربرد دارند. آشنایی با انواع نایلون و مقایسه قیمت‌ های آن به افرادی که قصد فعالیت در زمینه بسته بندی دارند، کمک می‌ کند تا در زمان خرید نایلون و انجام سایر مراحل مربوط به این کار هوشمندانه‌ تر عمل کنند. در ادامه این مطلب از سایت پلی پارس تهران بیشتر در این زمینه صحبت خواهیم کرد و اطلاعات مفیدی را با شما در میان می‌ گذاریم.

تاریخچه و کاربرد نایلون

جالب است بدانید که نایلون به صورت اتفاقی توسط دانشمندان و محققان کشف شد و با دیدن خواص مناسب آن طرفداران زیادی پیدا کرد و به مرور به تولید انبوه رسید. این اتفاق در سال 1953 رخ داد و طی آن وقتی در حال آزمایش پیوند مولکولی بین مواد مختلف مانند کائوچو و پنبه بودند، به ماده‌ ای دست پیدا کردند که ضخامت پایین و حالت کشسانی دارد. بعد از سرد شدن مشاهده شد که خواص این ماده در دمای پایین بهتر است و می‌ تواند عملکرد خوبی نیز داشته باشد. البته نایلون‌ های امروزی که در صنایع مختلف مانند بسته بندی، ساخت گلخانه ها، صنایع تبلیغات، تهیه کاور و… کاربرد دارند، در دسته پلیمر‌های مصنوعی تولید شده بر پایه فرآورده‌ های نفتی قرار می‌ گیرند. قابلیت جذب رطوبت این محصولات بسیار پایین است و همین در بسیاری از موارد می‌ تواند به عنوان مزیتی مهم به شمار رود. ویژگی‌ های کلیدی نایلون‌ ها عبارتند از:

خاصیت کشسانی

در بسیاری از نمونه‌ های نایلون خاصیت کشسانی خوبی مشاهده می‌ شود و همین باعث می‌ شود که در از آنها در تولید پلاستیک، لباس‌ های کشباف و… استفاده کنند. از سوی دیگر باید این مورد را در نظر داشته باشید که همین انعطاف پذیری و کشسانی باعث می‌ شود بتوان این محصولات را با اطمینان بیشتری از عدم پارگی در صنایع بسته بندی استفاده کرد.

مقاومت در برابر چروکیدگی

نایلون از آنجایی که بافت بسیار منعطفی دارد، در شرایط فیزیکی مختلف به ندرت تغییر شکل می‌ دهد و می‌ تواند ظاهر اصلی خود را حفظ کند.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی اسیدی و بازی

ساختار مولکولی این محصولات به گونه‌ ای است که می‌ توان از آنها در زمینه نگهداری مواد غذایی مختلف با خواص اسیدی و… استفاده کرد. از طرفی این محصولات روی مواد موجود در بسته بندی هیچ تاثیری نخواهند گذاشت و از آنها در برابر عوامل بیرونی محافظت می‌ کنند.

شفافیت

استفاده از نایلون در صنایع بسته بندی این امکان را به ما می‌ دهد که محتویات درون بسته بندی‌ ها را به راحتی ببینیم.
در ادامه انواع نایلون را خدمت شما معرفی می کنیم و توضیحاتی در خصوص ویژگی‌ های مختلف آنها در اختیار شما خواهیم گذاشت. البته اجازه دهید تا قبل از آن با مقایسه نایلکس و نایلون به شکل کوتاه در مورد این دو محصول بیشتر صحبت کنیم تا ابهام زدایی های لازم انجام شود.

نایلکس در برابر نایلون

نایلکس که ممکن است در برخی از موارد آن را با نایلون اشتباه بگیرند، نوع دیگری از مواد PVC است که ضخامت بسیار پایینی دارد که برای بسته بندی محصولات مختلف از آنها استفاده می‌ شود. ضخامت این محصولات بسیار پایین است و وزن پایینی دارند. از سوی دیگر از نظر بهداشتی هم در رده بندی خوبی قرار می‌ گیرند و همین اجازه می دهد که با خیال راحت برای مواد غذایی و… از آنها استفاده کرد. بافت نایلکس کمی از نایلون خشک ‌تر و مات ‌تر است. از این محصولات در تولید نایلکس‌ ها فروشگاهی، کیسه فریزر، کیسه زباله، سفره یکبار مصرف و… استفاده می‌ کنند و ممکن است در بسیاری از موارد به شکل یک اشتباه رایج نایلکس را یکی از انواع نایلون بنامند. در این بخش ما برای ابهام زدایی و شفاف سازی در این مورد در خصوص نایلکس توضیحاتی ارائه دادیم. در ضمن از نظر قیمت این محصولات به صرفه و مناسب هستند، اما در صورتی که روی آنها قصد چاپ اطلاعات خاصی را داشته باشید باید بدانید قیمت آنها افزایش خواهد یافت.

نایلون گلخانه ‌ای

یکی از انواع نایلون که استفاده فراوانی دارد، نایلون‌ های گلخانه‌ ای هستند، همانطور که از نام آنها می‌ توانید حدس بزنید برای احداث گلخانه‌ ها کاربرد دارند. این محصولات را در ابعاد و ضخامت‌ های مختلفی وارد بازار می‌ کنند که بسته به سفارش مشتری این موضوع می‌ تواند متغیر باشد. البته علاوه بر ابعاد و ضخامت فاکتورهای اساسی دیگری در خصوص نایلون گلخانه‌ ای وجود دارد که روی ویژگی‌ های کاربردی و قیمت نهایی آنها تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در ادامه این فاکتورها را با هم بررسی خواهیم کرد:

عرض متغیر

در شرایطی که قصد استفاده از نایلون‌ هایی با عرض پایین برای پوشاندن گلخانه را داشته باشیم؛ شاهد این خواهیم بود که مجبور به روی هم قرار دادن لبه‌ های نایلون خواهیم شد و همین باعث افزایش میزان مصرف نایلون و زمان مورد نیاز برای نصب آن خواهد شد. اما در شرایطی که از نایلون گلخانه‌ ای با عرض بالاتر استفاده کنیم، قطعا در زمان و هزینه صرفه جویی کردیم.

افزودنی‌ های EVA

این افزودنی‌ ها ترکیباتی هستند که با اضافه کردن آنها به نایلون مانع از خشک شدن آنها می‌ شوید و در نتیجه خاصیت شکنندگی آنها را کاهش خواهید داد. برای گلخانه‌ هایی که در مناطق بادخیز استفاده می‌ شوند، این مورد اهمیت بسیار زیادی دارد و نایلون‌ هایی که دارای این افزودنی‌ ها هستند، عمر مفید بالاتری دارند.

افزودنی‌ های IR یا مادون قرمز

اضافه کردن این مواد باعث می‌ شود که اشعه مادون قرمز که باعث گرم شدن فضای داخلی گلخانه می‌ شود بیشتر در محیط بماند و از نایلون کمتر عبور کند. این اشعه برای رشد گیاهان نیز مناسب است و از سوی دیگر کمک می‌ کند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

ثابت کننده UV

با اضافه کردن این مواد به نایلون گلخانه‌ ای، از محتویات درون گلخانه در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌ کنید. این کار علاوه بر محافظت از گیاهان، باعث افزایش عمر پلاستیک نیز خواهد شد.
وجود هر کدام از این فاکتورها علاوه بر این که ویژگی‌ های نایلون را تحت تاثیر قرار می دهد، باعث تغییر قیمت این محصولات نیز خواهد شد.

نایلون‌ های پشت چسب دار

نایلون‌ های پشت چسب دار که ممکن است آنها را با نام سلفون پشت چسب دار نیز بشناسند، نمونه‌ ای نایلون هستند که ضخامت بسیار پایینی دارند. پشت این نایلون‌ ها دارای قدرت چسبندگی مناسبی است که می‌ تواند به عنوان روکش استفاده شود و نمونه‌ های آن را در وسایل الکترونیکی یا برقی می‌ توانید ببینید. یکی از مزایایی که این محصولات به عنوان شیلد محافظ دارند، وزن پایین و قابلیت جدا شدن بسیار ساده و راحت است. به شکلی که اگر مایل باشید به راحتی می‌ توانید این نمونه نایلون را از صفحه یا مکان مورد نظر جدا کنید و البته نگران هیچگونه اثر باقیمانده از چسب نباشید.

نایلون شیرینگ

این نمونه از نایلون در سراسر جهان برای بسته بندی محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این محصولات که در ضخامت‌ های متفاوتی تولید می‌ شوند و دارای سایز‌های مختلفی هستند؛ در بازار با نام‌ های نایلون‌ حرارتی یا کوچک شونده نیز شناخته می‌ شوند. این نایلون‌ ها در ضخامت و ابعادی که طبق سفارش مشتری است به فروش می رسد و بسته به این فاکتورها می‌ تواند قیمت متفاوتی داشته باشد. همانطور که از نام آنها می‌ توان حدس زد، وقتی از این نایلون‌ ها برای بسته بندی استفاده می‌ کنند، با استفاده از گرمادهی می‌ توانند ابعاد آنها را کوچک کرده و به این شکل به صورت کاملا دقیق و مشخص محصول مورد نظر خود را درون نایلون بسته بندی کنند.

نایلون‌ های حبابدار

یکی از انواع نایلون که قیمت آن گاهی بیشتر از سایر نمونه‌ های معرفی شده می‌ باشد، نایلون‌ های حبابدار هستند. از این محصولات به عنوان محافظت کننده نیز استفاده می‌ شود و مزیت اصلی آنها که در زمینه بسته بندی مورد توجه همه قرار گرفته است، جلوگیری از ضربه دیدن یا شکستگی محصول مورد نظر خواهد بود. به همین دلیل می‌ بینیم این نوع نایلون برای شرایطی به کار می روند که قصد بسته بندی محصولات حساس را داریم. ضخامت این نایلون‌ ها معمولا بیشتر از سایر نمونه ‌های نایلون موجود در بازار است و به همین دلیل است که می بینم وزن بیشتری هم دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *