نایلون عریض چیست و در کجاها استفاده می شود؟

نایلون پلی پارس تهران

نایلون، یکی از الیافی است که در صنایع‌ مختلف بسیار پرکاربرد است. این الیاف پرکاربرد با توجه به نوع مولکول‌ های سازنده آن دارای انواع مختلف بوده که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌ های مخصوص به خود هستند. از انواع نایلون‌ ها می‌ توان به نایلون شیرینگ، حباب‌ دار، استرچ، عریض و غیره اشاره کرد. یکی از انواع نایلون، نایلون عریض نام دارد که بیشتر مصارف آن در صنعت و کشاورزی است. در ادامه این مقاله از سایت پلی پارس تهران به معرفی نایلون عریض و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

خرید نایلون عریض

نایلون عریض چیست؟

در ابتدا بهتر است تا با این نوع نایلون آشنا شویم. برخلاف انواع دیگر نایلون، نایلون عریض در مصارف کشاورزی و صنعت ساختمان‌ سازی برای پوشش‌ دهی و … مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به همین دلیل است که نام دیگر این نوع نایلون، نایلون کشاورزی است. نایلون عریض دارای انواع مختلفی از لحاظ رنگ، ضخامت و عرض است که هر کدام از آنها ویژگی‌ های خاص خود را دارند. یکی از راه‌ های افزایش کیفیت نایلون عریض، بیشتر شدن تعداد لایه‌ های آن بوده که موجب افزایش ضخامت می‌ شود. فردی که می‌ خواهد نایلون عریض را خریداری کند، می‌ تواند میزان عرض، ضخامت و رنگ آن را انتخاب کند.
همانطور که اشاره کردیم، ضخامت بیشتر در نایلون‌ های عریض باعث افزایش کیفیت آن شده و با توجه به نوع کاربرد، میزان این ضخامت نیز تغییر خواهد کرد. در هنگام سفارش همچنین می‌ توان موارد دیگری را نیز انتخاب نمود. به طور مثال سفارش نایلون با ویژگی هایی همچون مقاوم بودن در برابر اشعه فرابنفش، جاذب اشعه مادون قرمز بودن و داشتن خاصیت ضد الکتریسیته ساکن برخی از این موارد می باشد.

انواع نایلون عریض

نایلون عریض دارای انواع مختلفی است که یکی از آنها مدل گلخانه‌ ای است. این نوع از نایلون عریض به علت آنکه در محل‌ های کشاورزی و گلخانه‌ ای کاربرد دارد، دارای مقاومت بالایی در برابر اشعه UV است. نایلون عریض گلخانه‌ ای برای پوشش سقف گلخانه‌ ها جهت حفظ دمای مطلوب محیط برای رشد گیاهان و جلوگیری از آسیب دیدن آنها توسط حمله آفات و حیوانات استفاده می‌ شود. همچنین کسانی که قصد پرورش قارچ را دارند، از این نایلون استفاده می‌ کنند. نوع دیگر نایلون عریض، نوع ساختمانی آن بوده که برای پوشاندن بخش‌ های مختلف ساختمان‌ های نیمه کاره به کار می‌ رود.

ویژگی‌ های نایلون عریض

نایلون‌ های عریض ویژگی‌ های بسیاری دارند که به علت متفاوت بودن رنگ، عرض و ضخامت آن است. از ویژگی‌ های نایلون عریض می‌ توان به امکان سفارش این محصول با اندازه‌ ای بین 10 تا 80 سانتی‌ متر اشاره کرد. همچنین نایلون عریض قابل سفارش در ضخامت بین 30 تا 300 میکرون است که همین موضوع سبب پدید آمدن انواع مختلفی از نایلون عریض شده است. از دیگر ویژگی‌ های نایلون عریض می‌ توان به خاصیت ضد اشعه ماورا بنفش (Anti UV) آن اشاره کرد. این موضوع سبب شده تا عمر نایلون بیشتر شود.
همانطور که می‌ دانید اشعه مادون قرمز توانایی تولید گرما دارد. در مصارفی همچون سقف گلخانه می‌ توان نایلون عریضی با ویژگی جاذب اشعه مادون قرمز (IR Absorber) برای جلوگیری از هدر رفت دمای گلخانه‌ ها در شب، سفارش داد. خاصیت دیگری که در هنگام سفارش نایلون عریض می‌ توان به آن توجه کرد، ضد الکتریسیته ساکن بودن (Anti Static) آن است که موجب کم شدن نشستن گرد و غبار بر روی محصول می‌ شود. همچنین در محیط گلخانه‌ ای عدم وجود بخار آب بر روی سقف بسیار حائز اهمیت است که نایلون عریض می‌ تواند از ایجاد بخار جلوگیری کند.

کاربرد نایلون عریض

نایلون‌ های عریض دارای کاربردهای مختلفی در صنایع کشاورزی و ساخت ‌و ساز بوده که امروزه در تمامی شهرها و مناطق از آن به عنوان پوشش استفاده می‌ کنند. نایلون عریض ساختمانی با کیفیت بالا توسط مواد با کیفیت که در صنایع پتروشیمی تولید می‌ شوند، ایجاد می‌ شود. کیفیت بالای نایلون عریض به کار رفته در ساختمان‌ ها باعث شده تا در برابر عوامل مختلف همچون دما، ضربه و فشارهای وارده به آن محکم و یکپارچه باقی بماند. همچنین قابلیت مقاوم بودن در برابر طوفان و بادهای شدید را نیز دارند. بیشترین کاربرد نایلون عریض ساختمانی در فصل‌ های سرد است، چرا که توانایی ایجاد پوشش بر روی ساختمان، جهت حفظ آن در برابر باران و هوای سرد را دارد.
دیگر کاربرد مهم نایلون عریض، استفاده آن در موارد کشاورزی است. در مصارف کشاورزی نایلون عریض می‌ تواند گیاهان را برای رشد بهتر حفظ کرده و محصولات کشاورزان را حفظ کند. سقف گلخانه‌ ها، پرورش قارچ و ایجاد محافظت برای گل و گیاهان کشاورزی از موارد استفاده نایلون عریض کشاورزی است. در گلخانه‌ ها این نایلون بر روی ستون‌ های فلزی قرار گرفته و سقف مورد نظر ایجاد می‌ شود. استفاده از نایلون عریض تنها محدود به گلخانه و پرورش گیاهان و مواد غذایی نیست، بلکه در دامپروری نیز این نوع نایلون کاربرد دارد.

علت استفاده از نایلون عریض در ساختمان نیمه کاره

زمانی که به علت کمبود بودجه، شرایط بد آب و هوایی و یا هر تعطیلی احتمالی، ساختمان در حال ساختی نیمه کاره رها می‌ شود، استفاده از نایلون عریض حفاظ مناسبی برای آن است. زمانی که پوششی برای ساختمان وجود نداشته باشد، با هر بارش باران، مصالح استفاده شده در ساختمان با خطر زنگ‌زدگی مواجه می‌شوند. این موضوع سبب پوسیده شدن و ریزش مصالح آهنی به کار رفته در ساختمان نیمه کاره نیز خواهد شد.

نحوه استفاده از نایلون عریض در ساختمان ‌های نیمه کاره

با توجه به دلایلی که در بالا به آن اشاره کردیم، بهتر است تا ساختمان‌ های نیمه کاره با حفاظ مناسبی پوشیده شوند تا از آسیب رسیدن به تجهیزات و دارایی آن جلوگیری کرد. بهترین حفاظ برای این نوع ساختمان‌ ها، نایلون عریض است. برای استفاده از نایلون عریض باید توجه داشته که ابعاد ساختمان باید دقیقا اندازه گیری شده و سپس مقدار مورد نیاز نایلون سفارش داده شود. همچنین در هنگام نصب آن باید از داربست‌ های مخصوص استفاده شود تا بتوان به راحتی کل ساختمان را پوشاند و ثابت کرد. برای پوشاندن ساختمان‌ های نیمه کاره نیز انواع مختلفی از نایلون‌ های عریض موجود است که با توجه به نوع کاربرد آن باید بهترین مدل نایلون عریض انتخاب شود.

نحوه قیمت گذاری نایلون عریض

در تعیین قیمت نایلون عریض، عوامل مختلف زیادی تاثیر دارد. از اصلی‌ ترین عواملی که در بسیاری قیمت تمامی اجناس تاثیر دارد، کیفیت مواد سازنده آن محصول است. در خرید نایلون عریض نیز، همواره باید توجه داشت که هر چه جنس نایلون مرغوب‌ تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. اگر فردی قصد خرید نایلون عریض با قیمت مناسب‌ تر را دارد بهتر است تا در هنگام ثبت سفارش اعلام کند تا از مواد متوسط برای ساخت نایلون‌ ها سفارشی استفاده شود. یکی دیگر از این عوامل تاثیر گذار در قیمت نایلون عریض، اندازه ضخامت و عرض آن است. هرچه ضخامت و عرض نایلون بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.
نایلون‌ های عریض دارای رنگ‌ بندی متفاوتی است. هر کدام از نایلون‌ ها با توجه به رنگشان دارای ویژگی‌ های خاص خود بوده که این موضوع سبب تفاوت قیمت آنها شده است. زمانی که شرکت و یا فردی به طور مستقیم از شرکت‌ های سازنده نایلون، محصول مورد نظر خود را سفارش دهند، می‌ توانند آن را با قیمت کمتری نسبت به بازار تهیه کنند. همچنین سفارش در حجم و مقدار زیاد می‌ تواند به کمتر شدن این قیمت به علت دریافت تخفیف‌ ها نیز منجر شود.

شرایط نگهداری از رول نایلون عریض

برای آنکه طول عمر نایلون عریض بیشتر شود، بهتر است تا نکاتی برای محافظت از آن انجام شود. یکی از نکات محافظت از نایلون عریض، قرار گرفتن افقی رول‌ های نایلون برای جلوگیری از تغییر شکل آن به دوکی شکل است. همچنین برای جلوگیری از تخریب نوری نایلون‌ ها بهتر است که داخل انباری مسقف قرار بگیرند تا از نور خورشید دور باشند. همواره توجه داشته باشید که نایلون عریض و مقوای بوبین‌ ها تحت حرارت و شعله مستقیم ذوب خواهند شد و اگر نایلون آن مستقیما تحت شعله قرار بگیرند، فیلم‌ های پلی اتیلن نایلون ذوب خواهد شد. مقوا نیز قابلیت اشتعال دارد و تحت شعله می‌ سوزد.
همانطور که می‌ دانید، نایلون عریض به دور استوانه‌ ای مقوایی شکل پیچیده شده است که بوبین نام دارد. برای آنکه بوبین تغییر شکل ندهد، به علت جنس مقوایی آن، بهتر است تا از رطوبت دور باشد و در محلی خشک نگهداری شود. علاوه‌ بر این، بهتر است تا بوبین‌ ها طولانی مدت تحت بارگذاری نباشند زیرا بارگذاری مداوم آن‌ ها سبب تغییر شکل در بویین شده و شکل آن از بین می‌ رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *