نایلون استرچ فیلم

خرید استرچ فیلم

 استرچ فیلم یکی از پرکاربردترین محصولات شرکت پلی پارس تهران می باشد که در صنایع مختلف بسیار کاربرد دارد و عمل بسته بندی و محافظت از محصول را برای بسیاری از صنایع و کارخانجات تسهیل نموده است. احتمالا تا به حال به دور بعضی از وسایل و نوشیدنی ها یک لایه سلفون را مشاهده کرده اید، این لایه در واقع همان نایلون استرچ فیلم می باشد. پیش از آن که به معرفی کامل نایلون استرچ فیلم بپردازیم بهتر است یک تعریف واضح از آن ارائه دهیم.

نایلون استرچ فیلم چیست؟

استرچ فیلم یک نایلون نسبتا شفاف با خاصیت کششی و چسبندگی فوق العاده می باشد که از آن در صنایع مختلف برای بسته بندی کالاهای مختلف از جمله لوازم برقی، مواد غذایی و… استفاده می شود. نایلون استرچ علاوه بر این که بسته بندی کالاها را برای صنایع آسان می کند نوعی محافظ فوق العاده برای هر محصولی است که آن را از ورود رطوبت، گرد و غبار و آلودگی حفظ می کند و سبب عمر بیشتر محصولات و آسیب دیدگی کم تر آن ها بر اثر رطوبت و آلودگی می شود. جنس فیلم ها می تواند LDPE ،LLDPE ،HDPE ،PVC و یا EVA باشد.

چند مورد کاربردهای نایلون استرچ فیلم

همان طور که گفتیم استرچ فیلم در اکثر صنایع کاربرد دارد که چند مورد از مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

  • صنایع تولید و بسته بندی مواد غذایی، دارویی و نوشیدنی ها
  • صنایع خودرو سازی و قطعات
  • لوازم خانگی و لوازم برقی
  • صفحات آلومینیومی، ورقه های خشک p.v.c و صفحه های گالوانیزه
  • روکش روی کاغذ دیواری
  • الیاف چرم
  • تولید کنندگان کاشی و سرامیک

شاخصه های یک پالت استرچ مرغوب

تشخیص یک استرچ فیلم مرغوب و نامرغوب کار چندان سختی نیست. فقط کافی است مهم ترین شاخصه های یک استرچ فیلم مرغوب را بدانید. مهم ترین شاخصه های یک استرچ فیلم مرغوب عبارت است از: «ضخامت، قابلیت کشسانی، تعداد لایه ها، میزان چسبندگی و ویژگی های خاص آن مانند آنتی استاتیک بودن و یا مقاومت در برابر اشعه UV خورشید» که تمامی این موارد را به تفصیل بررسی می کنیم.

ضخامت

معمولا استرچ فیلم ها را در ضخامت 10 الی 50 میکرون تولید می کنند. طبیعتا افزایش تعداد لایه ها نیز سبب افزایش ضخامت فیلم تولید شده در نهایت استحکام و کیفیت بهتر استرچ فیلم خواهد بود. اصولا رول استرچ ها را در طول 1000 متری تولید و به بازار عرضه می کنند.

قابلیت کشسانی

همان طور که می دانید استرچ فیلم برای بسته بندی استفاده می شود و با نیروی دست یا با نیروی ماشین با کمی فشار به دور کالا کشیده می شود. با این حساب اگر استرچ نتواند فشاری که در اثر کشیده شدن به آن وارد می شود را تحمل کند پاره می شود؛ در نتیجه یک استرچ فیلم مرغوب باید تا حدی قابلیت کشسانی داشته باشد که بتواند حجم زیادی از فشار و کشش را تحمل کند. به طور معمول نایلون استرچ ها به گونه ای تولید می شوند که در کمترین حالت ممکن بتوانند تا 300 درصد، یعنی سه برابر طول اولیه کشش را تحمل کنند و آسیب نبینند.

تعداد لایه ها

تعداد لایه ها یکی از مهم ترین شاخصه ها برای مرغوب بودن یک استرچ فیلم می باشد. هر چقدر تعداد لایه ها بیشتر باشد، فیلم تولید شده مرغوب تر و محصول نهایی با کیفیت تر و با دوام تر خواهد بود. لازم به ذکر است که صرفا ضخامت زیاد استرچ فیلم به معنای بالا بودن کیفیت آن نیست؛ زیرا این فیلم ها به صورت وزنی به فروش می رسند و در نهایت نایلون هایی با تعداد لایه های بیشتر، سبک تر و مقاوم تر، کیفیت بهتری را ارائه می دهند.

میزان چسبندگی

برجسته ترین تفاوت نایلون استرچ فیلم با نایلون های عادی قابلیت چسبندگی فوق العاده آن ها می باشد. هنگامی که استرچ فیلم به دور محصولی پیچیده می شود، حتی در صورت کشسانی فوق العاده نایلون اگر خاصیت چسبندگی نداشته باشد، در طی جا به جایی به راحتی از سطح محصول جدا خواهد شد. البته میزان چسبندگی نیز باید متعادل باشد. اگر چسبندگی بیش از اندازه باشد، در جدا کردن استرچ فیلم از کالا دچار مشکل خواهیم شد که این موضوع قطعا رضایت بخش نیست؛ و اگر چسبندگی کم تر از حد متعادل باشد، نیز در طی جابجایی نایلون استرچ از محصول جدا می شود و امکان آسیب دیدگی محصول افزایش می یابد.

قابلیت های خاص استرچ فیلم

یکی از جالب ترین قابلیت های استرچ فیلم مقاوم بودن آن در برابر اشعه UV خورشید می باشد. تعدادی از کالاها هستند که در صورت جذب اشعه UV در کارکرد دچار اختلال خواهد شد؛ نایلون استرچ برای بسته بندی این کالاها بسیار مناسب است. علاوه بر این خاصیت آنتی استاتیک (Anti astatic) نایلون استرچ نیز سبب خواهد شد که گرد و غبار و آلودگی بر سطح محصول انباشته نشود.

انواع نایلون استرچ فیلم

نایلون استرچ فیلم به دو دسته کلی تقسیم می شود:

استرچ فیلم دستی

در این شیوه بسته بندی فیلم استرچ توسط اپراتور و با نیروی انسانی به دور محصول کشیده می شود. با توجه به این که نیروی کششی که توسط نیروی دست به رول ها وارد می شود متغیر است، بنابراین استرچ فیلم های دستی باید دارای قابلیت کششی و لطافت خاصی باشند تا بتوانند این فشار را تحمل کنند. از نایلون استرچ فیلم دستی برای بسته بندی کالاهای کم حجم مانند مواد غذایی، سبزیجات، دارو، نوشیدنی، محصولات باغی، شیرینی پزی و… استفاده می شود.

استرچ فیلم ماشینی

فیلم استرچ های ماشینی در دستگاه های استرچ مانند دستگاه استرچ پیچ افقی و دستگاه استرچ پالت فرودگاهی استفاده می شود. این فیلم استرچ ها توسط دستگاه و با سرعت نسبتا زیاد به دور کالا پیچیده شده و گاها برای بسته بندی چندین کالا در یک بسته مورد استفاده قرار می گیرند. نوع ماشینی فیلم استرچ ها نسبت به مدل دستی آن دارای ضخامت، طول و میزان کشش بیشتری است و بیشتر برای بسته بندی کالاهای بزرگ که توسط نیروی انسانی ممکن نیست مورد استفاده قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *