نایلون حبابدار

نایلون حبابدار چیست؟

نایلونحبابدار به نوعی نایلون شفاف و ضربه گیرمی گویند و به این علت که از حباب های پر از هوا بر سطحش تشکیل شدهاست. این نایلون ها قدرت ضربه گیری مناسبی نیز دارد. از آن برای بسته بندی و نگهداری کردن کالاهایی که خاصیت شکنندگی دارند استفاده می شود. نایلون حبابدار می تواند به عنوان ضربه گیری عالی برای کاهش صدمات ناشی از حمل و نقل و جابهجایی استفاده شود. میزان مقاومت این نوع نایلون بستگی به اندازه حباب های آن دارد برای کالاهای ظریف تر و آن هایی که حساسیت بالایی دارند از نایلون هایی که دارای حباب های ریزتری هستند استفاده میشود. برای محافظت از کالاهای بزرگتر و شکستنی از نایلون هایی با حباب های درشت تر استفاده می شود.

 

نایلون حبابداردر انواع دولایه و سه لایه و در 5 اندازه حباب 5 – 10 – 15 – 20 – 25 میلیمتر در تنوع عرض 10 الی 200 سانتیمتر به شکل رول و کیسه موجود می باشد.

انواع نایلون حبابدار:

3 لایه حباب درشت

این نوع نایلون حبابدار به این علت که از یک لایه بیشتر از نوع دولایه برخوردار می باشد کارایی بهتری دارد و باعث خواهد شد که مقاومت حباب های روی سطح نایلون بالاتر برود. این نوع بهترین محصول جهت بسته بندی کردن کالاهای بزرگتر می باشد.

3 لایه حباب ریز

این نوع محصول به دلیل داشتن حباب های ریز و یک لایه اضافه تر در سطحش کارایی مناسبی را نسبت به نایلون های دولایه ارائه می کند. لایه سوم باعث می شود که حباب های سطح نایلون بر اثر فشار نترکند.

2لایه حباب درشت

این نوع از نایلون به علت داشتن قطر و حباب های درشت تر نسبت به حباب های ریز کارایی بهتری برای محافظت از محصول هنگام جابه جایی و حمل و نقل کالاهای شکستنی دارد. از نایلون های حبابدار برای اسباب کشی منزل استفاده فراوان می شود و بسته بندی تمام وسایل منزل با نایلون حبابدار انجام می شود.

همچنین چینی ها و شکستنی خانه ها و اداره جات به صورت مقاوم در برابر ضربه می شوند که بسیار مناسباین کار میباشد. نایلون های حبابداربه علت داشتن ضربه گیر هوا در سطح آن از قدرت ضربه گیری مناسبی برخوردار می باشد. تمامی رول های تولید شده در نایلون حبابدار بدون لبه ضخیم کنار رول می باشد(لبه گرفته). نایلون_حبابدار حباب 10 از عرض 15الی 250 سانتیمتر قابل عرضه می باشد.

نایلون حبابدار چگونه تولید می شود؟

برای تولید انواع نایلون حبابدار در مرحله اول سراغ مواد اولیه خاصی می‌ روند که طی فرمول‌ ها و به نسبت مشخص با یکدیگر مخلوط می‌ شوند. روند مخلوط شدن آنها و هدایت مواد اولیه ذوب شده توسط اکسترودر انجام می‌ شود. در پایان این مرحله، نایلون به شکل ورقه هایی با ضخامت خاص در می‌ آید. برای شکل دادن این قسمت‌ ها به ضخامت‌ های مورد نظر نیز سراغ استفاده از دستگاهی به نام کلندر می‌ روند. بعد از این که کلندر ضخامت مورد نظر را به نایلون داد، باید از بخش خشک کن عبور داده شوند. در بسیاری از موارد می‌ بینیم که انواع نایلون حبابدار را در این مراحل اولیه به صورت دو لایه نازک با فاصله هوایی تولید می‌ کنند.

از سوی دیگر در مراحل بعدی برای ایجاد حباب روی آنها می‌ بینیم که آنها را به دور یک دستگاه استوانه می‌ پیچند. روی سطح این دستگاه استوانه ای بخش‌ های توخالی وجود دارد که با خاصیت مکش خود توانایی تولید حباب روی نایلون را دارند. البته نباید این مورد را نیز فراموش کنید که نمونه‌ های نایلون حبابدار سه لایه دارای روند تولید متفاوتی است.
برای تولید نایلون حبابدار سه لایه روند کار تا حد زیادی با آنچه تا اینجا گفتیم شباهت دارد. البته برای اضافه کردن لایه سوم یک مرحله اضافه نیز باید طی شود. در این مرحله یک لایه سوم که به صورت رزین مذاب است را به محصول تولید شده پرس می‌ کنند. این لایه مانند محافظی برای حباب‌ ها عمل می‌ کند و تاثیرات مثبت زیادی روی عملکرد این محصولات خواهد داشت.

آیا امکان بازیافت نایلون حبابدار وجود دارد؟

نایلون‌ های حبابدار خوشبختانه محصولاتی بادوام هستند که برای مدت طولانی می‌ توان از آنها استفاده کرد. اما در صورتی که این محصولات به هر دلیل کارایی اصلی خود را برای ما از دست دادند یا فرسوده شدند، نمی توانند خاصیت ضد ضربه داشته باشند؛ باید آنها را به عنوان زباله دور بیندازید. در صورتی که این نایلون‌ ها را به خوبی تفکیک کنید و در کنار سایر زباله‌ های قابل بازیافت قرار دهید، امکان استفاده دوباره از آنها در صنایع پلاستیکی مختلف خواهد بود. اما پیشنهاد می‌ شود قبل از دور انداختن نایلون حبابدار از بلااستفاده بودن آن اطمینان حاصل کنید، چرا که عمر مفید نایلون حبابدار معمولا بالاتر از نایلون معمولی است.

آشنایی با موارد کاربرد نایلون حبابدار

انواع مختلف نایلون حبابدار در شرایط مختلفی قابل استفاده هستند و می‌ توانند مزایای زیادی را در اختیار ما بگذارند. این موارد عبارتند از:

استفاده به عنوان عایق

فاصله هوایی درون حباب‌ های نایلون حبابدار باعث شده تا این محصولات در برابر حرارت و صدا قدرت عایقی خوبی داشته باشند. از همین رو پشت پنجره‌ ها از این محصولات استفاده می‌ کنند. استفاده از نایلون حبابدار به عنوان عایق علاوه بر این که به کاهش آلودگی صوتی کمک می‌ کند، باعث جلوگیری از اتلاف انرژی نیز خواهد شد.

استفاده به عنوان پانچو

برای افرادی که به دنبال لباس‌ های عجیب و غریب هستند، استفاده از نایلون حبابدار می‌ تواند گزینه خوبی باشد. البته برای جنگل نوردی در روزهای بارانی نیز می‌ توانند به عنوان پانچو مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده برای فرمان خودرو

بسیاری از افرادی که با ترافیک و شلوغی خیابان‌ ها مشکل زیادی دارند و دچار استرس و اضطراب شدید می‌ شوند، می‌ توانند از نایلون حبابدار روی فرمان خودروی خود استفاده کنند.

استفاده درون کیسه خواب

استفاده از نایلون حبابدار درون کیسه خواب می‌ تواند باعث افزایش نرمی و گرمایش آن شود.

استفاده به عنوان پوشش ضد ضربه

در بسیاری از موارد که قصد جابجایی محصولات یا وسایل گوناگون را داریم، نایلون حبابدار گزینه بسیاری خوبی است. از همین رو برای بسته بندی وسایل خانگی، لوازم برقی، تجهیزات الکترونیک و… سراغ استفاده از این محصولات می‌ روند.

ویژگی های کلیدی نایلون حبابدار چیست؟

ویژگی‌ های کلیدی نایلون‌ های حبابدار همان پارامترهایی هستند که باعث می‌ شوند سراغ خرید و استفاده از این محصولات برویم. شناخت آنها نیز قبل از خرید باعث می‌ شود تا انتخابی مناسب و مطمئن داشته باشید. در ادامه این موارد را با هم مورد بررسی بیشتری قرار می‌ دهیم.

 • مقاومت بالا در برابر نفوذ انواع چربی
 • مقاومت بالا در برابر نفوذ گرد و غبار: باعث شده در بسته بندی محصولات گوناگون سراغ استفاده از آنها بروند. همچنین این ویژگی به نگهداری بهتر از وسایل و محصولات مورد نظر شما کمک می‌ کند.
 • مقاومت مناسب در برابر اشعه‌ های مضر نور: بسیاری از اشعه‌ های مضر نور مانند مادون قرمز، فرابنفش و… ممکن است روی محصولات یا وسایل مورد نظرتان تاثیر بگذارند. اما نایلون‌ های حبابدار امروزی به گونه ای طراحی شده اند که در برابر نور خورشید از خود مقاومت مناسبی نشان می‌ دهند.
 • جلوگیری از عبور رطوبت: جلوگیری از ورود رطوبت باعث می‌ شود تا آسیب کمتری به وسایل و محصولاتی با نایلون حبابدار نگهداری کرده اید برسد.
 • دارای خاصیت عایقی حرارتی و صوتی: همین موضوع باعث می‌ شود تا شرایط جوی بیرون روی محصولات و وسایل درون بسته بندی تاثیر کمتری بگذارد.

کاربرد مهم و اصلی نایلون حبابدار

پس از بررسی خصوصیات به سراغ کاربرد مهم و اصلی نایلون حبابدار می‌ رویم؛ یعنی بسته بندی.

 • بسته بندی انواع محصولات چوبی
 • بسته بندی انواع لوازم خانگی
 • بسته بندی انواع لوازم الکترونیکی
 • بسته بندی‌ های صنعتی
 • بسته بندی انواع قطعات خودرو
 • صنف‌ های شیشه

این نایلون‌ ها در مدل‌ های مختلف تولید می‌ شوند. برای مثال می‌ توان به نایلون‌ های حبابدار دو لایه، سه لایه و پنج لایه اشاره کرد.
این نایلون‌ ها نسبت به سایر روش‌ های حفاظت اجناس و کالاها مقرون به صرفه بوده و در ابعاد مورد نظر و دلخواه مشتری سفارش داده می‌ شود.

استفاده از نایلون حبابدار چه مزایایی را در اختیار ما می‌ گذارد؟

شناخت مزایایی که نایلون حبابدار در اختیار ما قرار می‌ دهد باعث می‌ شود تا بتوانیم از بین انواع مختلف این محصولات گزینه ای سازگار با نیاز خود را پیدا کنید و از مزایای آن بهره ببریم. در ادامه این موارد را با هم مورد بررسی بیشتری قرار خواهیم داد.

 • محافظت هرچه بیشتر از وسایلی که با استفاده از آنها بسته بندی کرده‌ ایم: وجود فاصله هوایی در این محصولات باعث ایجاد خاصیت ضد ضربه ای مناسبی شده است.
 • استفاده آسان: به این صورت که صرفا با پیچاندن آن به دور وسایل مورد نظر خود، میتوانید ایمنی آنها افزایش دهید.
 • وزن بسیار پایین: که به هیچ عنوان باعث بیشتر شدن وزن کلی بار یا اثاثیه شما در زمان استفاده نخواهد شد.
  در بخش‌ های قبلی نیز بسیاری از مزایای نایلون حبابدار را به عنوان ویژگی‌ های این محصولات مورد بررسی قرار داده ایم.

 

سوالات متداول

نایلون حبابدار در چه مواردی کاربرد دارد؟

برای بسته بندی وسایل و تجهیزات مختلف که باید از ضربه خوردن آنها جلوگیری کرد، کاربرد فراوانی دارند. از همین رو می بینیم که در زمینه اساب کشی و یا در صنایع بسته بندی کاربرد گسترده ‌ای دارند.

استفاده از نایلون حبابدار چه مزایایی در اختیار ما قرار می دهد؟

نایلون حبابدار در برابر ضربه و فشار مقاومت بسیار مناسبی از خود نشان می ‌دهد و به این صورت از بروز حوادث گوناگون جلوگیری می ‌کند. علاوه بر آن دارای خاصیت عایقی حرارتی و جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و رطوبت نیز هست.

کدام نوع از نایلون حبابدار برای ما مناسب خواهد بود؟

برای وسایل و محصولات با ابعاد بزرگ، نایلون های حبابدار دارای حباب ها بزرگتر قدرت ضربه گیری بیشتری دارند و برای بسته بندی وسایل ظریف بهتر است سراغ انواع نایلون حبابدار با حباب ‌های کوچکتر برویم. همچنین ابعاد، تعداد لایه و… نیز باید با توجه به میزان حساسیت وسایل انتخاب شوند.

در زمان استفاده از نایلون حبابدار چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

باید حتما سراغ محصولاتی برویم که بیشترین سازگاری را با نیازهای ما دارند. همچنین بعد از بسته بندی وسایل مورد نظر خود باید آنها به خوبی محکم کنیم تا از تکان خوردن آنها جلوگیری کرده باشیم.

انواع نایلون حبابدار کدامند؟

انواع مختلف نایلون حبابدار را می ‌توان بر اساس ضخامت، تعداد لایه، ابعاد، جنس مواد اولیه، کاربرد و اندازه حباب‌ها در دسته بندی ‌های مختلفی قرار داد. البته نباید از یاد ببرید که انواع متفاوت این محصولات را برای کاربردهای مختلف تولید و به بازار عرضه می ‌کنند.